Yıl 2014...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapan Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adayı olmuştu.

O günleri çok iyi hatırlıyorum.

Bakan Fatma Şahin ile aday iken yaptığım ilk röportajda, Gaziantep için ana hedefini ortaya koymuş ve AKILLI GAZİANTEP demişti...

Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra geride kalan 10 yılda kentte gözle gözüken gözükmeyen, altyapı-üstyapı çok önemli projelere imza attı Fatma Şahin...

Gaziantep'te, sadece belediyecilik yapmadı...

1980 sonrası demografik yapısı tamamen değişen Gaziantep'i, denge siyasetiyle yönetmekle kalmadı...

Bir anda kente gelen 750 bine yakın Suriyeli'nin Gaziantep'e yerleşmesini bahane de etmedi...

Hep hizmet etmeye çalıştı, şehri yönetmek için uğraştı.

Tabi ki bütçesi oranında...

Bütçesi bittiğinde, kendisini Fatma Şahin yapan Ankara'daki lobisini kullandı...

Milli Savunma'dan, TOKİ'den, Tarım Bakanlığı'ndan, Hazine'den, Milli Emlak'tan, Ulaştırma'dan ve diğer kurumlardan, Gaziantep'e gelmeyecek yatırımları adeta söktü aldı...

Bunların yanı sıra, yukarıda da yazdım ya, en önemlisi Gaziantep'i yönetti.

Yerlisi, yabancısı, köylüsü, doğulusu, sanayicisi, işçisi, memuru, esnafı, yaşlısı, genci, kadını, erkeği ile Gaziantep'i idare etti. Her dengeden herkesin rahatlıkla ulaşabildiği kişi oldu.

Zaten, bana göre yaptığı hizmetler kadar, kenti idare etmesindeki performansıyla yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Belediyeciliği herkes yapar ama, kenti idare etmenin bambaşka bir iş olduğunu Fatma Şahin 10 yılda bizlere gösterdi...

Fatma Şahin, şimdi önümüzdeki 5 yılın programını yapıyor.

Geçtiğimiz gün yeni dönemin lansmanını izledik.

2014'te AKILLI GAZİANTEP demişti…

2024'te GÜÇLÜ GAZİANTEP diyor...

Evet, yeni sloganı GÜÇLÜ GAZİANTEP...

Proje lansmanında, hem kentin her bir bireyini temsil eden kişilerle sahneye çıkış anı, hem sunumu, hem de katılımcılarla kurduğu sahne performansı ile tam not aldı.

Gaziantep için önümüzdeki beş yılın vizyon projelerini ortaya koydu.

Şehir Hastanesi-kent birleşmesini sağlayacak metro, GAZİRAY’ı havaalanına ulaştıracak yeni hat, şehrin dört bir çevresini saracak yeni çevre yollar, Organize’ye tünel hemen dikkat çekenler.

Şimdi diyeceksiniz ki bunlar devlet destekli projeler.

Ben de tam olarak bunu söylüyorum işte. Fatma Şahin’in bu kente en büyük katkısı, bu yatırımları almak için bir çok il sırada beklerken Ankara lobisi sayesinde, bunları Gaziantep için söküp alması…

Tabii ki Ankara destekli yatırımların yanı sıra tamamen Büyükşehir’in bütçesi ile gerçekleşecek önemli vizyon projeleri de var. Özellikle altyapı anlamında… Yeni arıtma tesisleri, yeni su projeleri daha neler neler…

Lansmanda iki konu dikkatimi çekti.

İlki Fatma Şahin’in seçimle ilgili koyduğu oy hedefi, ikincisi Sermet Atay’ın konuşması…

Fatma Şahin “Benim seçilme sorunum yok, benim hedefim Gaziantep’i Ak Parti’nin en fazla oy aldığı iller arasına sokmak” diyerek hedefinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Gelelim Sermet Atay’ın sözlerine…

Hepimiz biliyoruz ki ittifak kapsamında Araban ve Karkamış ilçelerini alan MHP her iki ilçede Yeniden Refah’ın çıkardığı adaylardan dolayı mutsuz…

Daha doğrusu Ak Parti’nin el altından her iki ilçede de Yeniden Refah’ın adaynı desteklediği iddialarından rahatsız…

Ve MHP’nin her iki ilçede de hedefindeki isim Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin…

Sermet Atay lansmanda konuşmak için kürsüye çıkmadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu mitinginde söylediği sözleri telefonuna indirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu’da İyi Parti’nin eski Ak Partili Enver Yılmaz’ı aday göstermesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirip seçimden ittifaka sıkı sıkıya bağlılık mesajı verdi.

Sermet Atay da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerini okuyarak salonda bulunanlara “Biz ittifaka sadakatle bağlıyız sizlerden de aynısını bekliyoruz. Biz ihanet etmiyoruz siz de ihanet etmeyin, aranızdaki koltuk sevdalılarına dikkat edin” sözlerini ön sırada oturan protokolde isimlerin gözlerinin içine baka baka söyledi.

Sermet Atay’ın Ak Parti’de özellikle Fatma Şahin ve Abdulhamit Gül ile yakın ilişkisini bizzat biliyorum. Atay, ittifak ile alakalı olarak Gaziantep’te zaman zaman sıkıntılar yaşasa da, sorunu ne zaman Gül ve Şahin’e anlatsa hep çözüme kavuşturdu.

10-15 gündür Araban ve Karkamış’tan gelen haberlerden duyduğu rahatsızlığı da lansmanda dolaylı olarak anlatarak, Ak Partililer’e net mesaj verdi. 

Benzer sözleri kürsüye çıkan MHP İl Başkanı Mustafa Bozgeyik de söyledi. MHP’nin önce ülkem  düsturundan hareketle Cumhur İttifakı’nda detaylara takılmaktan ziyade büyük fotoğrafa odaklandıklarını ifade etti.

Şunu da biliyorum ki, salonda hem Sermet Atay, hem Mustafa Bozgeyik, hem de MHP’li isimlere ayırtılan yerler, hatta konuşma hakkı verilen isimler, Fatma Şahin’in ittifaka nasıl baktığının en güzel göstergesi.

Allah var, Fatma Şahin de konuşmasında ne zaman Ak Parti dese yanına Cumhur İttifakını da eklemeyi unutmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ittifaka sadakat sözleri ve Sermet Atay‘ın sert çıkışından sonra herhalde Araban ve Karkamış‘ta Ak Partili hiç bir yetkili gizli kapaklı işler çevirmeye çalışamaz.