Küme düşme hattından kurtulmak için en önemli hedef maçlarından birine çıkan Gaziantep FK, kendi stadında Samsunspor'u ağırladı. Baştan sona rakibine mahkum olan Şahinler, hiç üretemeden son anlarda mucize bir şekilde öne geçse de, 90+2'de rakibinin golüne engel olamadı. Yukarı tırmanma fırsatını kaçırması bir yana, kırmızı siyahlı takımın oyun olarak sürekli gerileyen görüntüsü küme düşme endişesini harmanladı.

Sumudica her zamanki gibi 5-4-1 sistemiyle sahaya çıkarken, Samsunspor tarafında Markus Gisdol, 4-1-4-1 dizilişiyle sahaya sürdü takımını. Gaziantep savunma ağırlıklı bir oyun anlayışı ile oynarken, Samsun takımı gol arayan, hızlı geçişler deneyen, uzun paslarla tehlike yaratan bir görüntü çizdi.

Maça hızlı başlayan Samsunspor oldu. İlk net pozisyonu kırmızı beyazlı takım yakaladı. 2.net pozisyonda 18.dakikada, Falvian Tait'nin asistinde Mouandilmadji'nin golü ise VAR'a takıldı, iptal oldu. Samsun takımı sürekli topu Gaziantep defans hattının arkasında   Holse, Mouandilmadji ve Muja ile buluşturup pozisyon üretme üzerine strateji çalışmış. Rakip defansın önüne gelip set oyunu oynamaktansa, topa 1.bölgede sahip olup çok hızlı 3.bölgeye topu aktarmaya çalıştılar.  30.dakikada bu stratejide yine başarılı oldular. Holse defans arkasında topla buluşup, Mouandilmadji'ye çıkardı, Mouandilmadji bu net pozisyonu harcadı. Böylelikle ilk yarım saatte 3.kez net gol fırsatı yakalayan taraf Samsunspor oldu. İlk yarı boyunca oyuna ağırlığını koyan taraf Samsunspor'du ve özellikle sol stoper Van Drongelen, çapraza uzun toplar denedi, 10 girişimden 4'ünde başarılı oldu ve bu 4 pozisyon da Holse'nin önderliğinde Gaziantep kalesinde tehlike oldu. Ancak gole muvaffak olamayınca devre 0-0 bitti. Maç boyunca bunu deneyen Samsun 2. bir plan olarak da sağ stoperleri Satka'yı kullandı. Satka, sürekli yerden pasla, 3.bölge girişine koşan Taylan ile topu buluşturdu. Böylelikle merkez penetrasyonlarını da denemiş oldu. Gaziantep'i niye yazmıyorsun dediğinizi duyar gibiyim: Malesef Gaziantep FK'nın ilk yarı boyunca ne organize ne de kontra ataktan net bir pozisyonu yoktu. Hücum yapmayı resmen unutmuş, rakip kaleye gidemeyen panik halinde savunma yapan Gaziantep, sadece duran toplardan gol aradı. Şahinler'in karşısında ise ilk yarıda taş gibi duran bir Samsunspor izledik.

İkinci yarıya da aynı mentalite, aynı plan ile başlayan iki takımdan beklendiği gibi, pozisyon bulan, atak yapan taraf Samsun oldu. Sumudica'dan "takımın hiç bir şey üretmediğini ve işlerin çok kötüye doğru gittiğini görüp, oyuncu değişikliği yapmasını, formasyonu da değiştirmesini, maçı kazanmak için hamle yapmasını" bekledik ama 60.dakikada sağ ve sol kanat oyuncularını çıkarıp, yine sağ ve sol kanat oyuncusu olan Badji ile Gradel'i oyuna aldı. Yani; "hiç bir şey değiştirmedi, sadece değiştirir gibi yaptı". Akabinde Ömürcan ve Jevtovic'i çıkarıp, Sorescu ve Furkan'ı sahaya süren Sumudica, yine '-mış gibi' yapmış oldu. Aynı mevkideki benzer özellikli oyuncularla, dizilişi değiştirmeden, planı ve anlayışı değiştirmeden yapılan değişikliklerdi bunlar.

Sumudica'nın bu 'çağ dışı oyun anlayışının' karşılığında bize ancak 'mucize' lazımdı. O mucize, Ogün'ün ayağından 82.dakikada geldi ve seken topa gelişine çok güzel vuran Ogün, skoru 1-0'a getirdi. Gaziantep FK, böylelikle 82 dakika boyunca mahkum oyununa ve üretemeyen yapısına rağmen öne geçti. Samsun ise, hala bastırıyor Soner ile gole çok yaklaşsa da atamıyordu. 90+2'de kısmi adalet yerini buldu ve hakkı olan golü Satka ile buldu kırmızı beyazlı takım. Başka gol olmayınca da maç berabere bitti.

Sumudica'nın çağ dışı oyun anlayışının sonucu olarak birebir rakibi olan Samsun'u bırakın yenmeyi, yenilmekten zorla kurtulan Gaziantep FK'yı çok daha zor günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz. Yönetimin bu takımın kurtarmak istiyorsa yapacağı tek şey 'tazminat maddesine bakmaksızın acilen Rumen Hoca'yla yolları ayırmak. Çünkü Sumudica, bizim bildiğimiz Sumudica değil. Hücumu unutmuş, atak planı olmayan, taçları bile uzun kullanıp oyun anlamında üretmeyen Sumudica, umutsuz bir takım yarattı. Yönetim bu neşteri vurabilir mi? İçeride Sumudica'nın kaç oyuncusu var? Bunlar elbette çok çetrefilli konular. Birkaç haftadır yazılarımı bitirdiğim temenni ile bitireyim: "Allah, Gaziantep FK ve Gaziantepli taraftarlara sabır versin"