Küme düşme riskiyle karşı karşıya olan Gaziantep FK, lig 3.sü olan Trabzon deplasmanına gitti. İlk yarıda başka 2.yarıda başka senaryoların olduğu maçta rakibine 4-2 yenilen kırmızı siyahlı takım ateş hattında kaldı.

Maça ilginç bir şekilde Trabzon'un 4-3-3 dizilişine uygun olarak 4-3-3 ile başlayan Selçuk Hoca, stoper olan N'koulou'yu 6 numarada konumlandırdı. Hızlı hücumlarla gol aramak, rakibi savunurken sert ve sıkı olmak, alan savunması yerine adam adama paylaşmalar yapmak, yan ve yüksek toplarda sahada olan 4 stoperi ile riski azaltmak gibi taktiklerle oynadı.

Golün ilk habercisinin olduğu pozisyonda Mustafa ile skoru bulamayan Şahinler, hemen akabinde yine hızlı bir hücumda Sorescu'nun golü ile 12.dk'da öne geçti. İyi ve akıllı top oynamaya devam eden kırmızı siyahlı oyuncular 21.dk'da Draguş ile skoru 0-2'ye getirdi. Maçın bu ilk bölümünde Gaziantep FK'da daha önce olmayan bir özellik dikkat çekti: "Takım topu kazandığı an, bilinçli bir şekilde hızlı ve seri ataklarla rakip kaleye indi ve mutlaka atağı sonuçlandırdı." Hatırlanacağı üzere önceki Gaziantep FK, orta sahayı geçmekten korkan bir takımdı. Maxim başta olmak üzere takımdaki 10 oyuncu da iyi bir performans sergiledi. İlk yarıda tek aksayan isim Monteiro oldu. Trabzonspor ise Visca'nın önderliğinde kanat aksiyonlarını ve duran topları etkin kullanmaya çalışsa da ilk yarıda golü bulamadı. Esasen 35-45. dk'lar arasında Gaziantep hücumdan ziyade savunmaya yapmaya ve skoru korumaya çalışırken Trabzon tehlikeli pozisyonlar yakaladı ama atamadı. Devreye 0-2 skorla Gaziantep FK önde girdi.

İkinci yarıya Berat ve Fountas'ı çıkarıp Umut ve Trezeguet'yi sahaya sürerek çıkan Abdullah Avcı, devre arasında 'beklenmeyen orta' konusunu işlemiş olacak ki Trabzonsporlu oyuncular sıfıra inmeye çalışmadan sürekli 3.bölge girişinde Gaziantep ceza sahası içine orta yaptı. Bu da çok etkili oldu. Visca'nın maç başından beri etkinliği hiç dinmeden devam etti. Onuachu 50.dk'da Visca'nın asistiyle golü attı ve farkı bire indirdi. Gaziantep takımı, oyunun bir bölümünde oyundan koptu ve o konsantrasyon eksikliği ile 3 dakika içerisinde 4 gol yedi. 65, 66 ve 68.dakikalarda bordo mavili takım üst üste goller bularak bir anda skoru 4-2'ye getirdi. Kalan dakikalarda Gaziantep, gol bulamadı, ama açıkçası kötü de oynamadı. Maç da 4-2 bitti.

Doğrusunu söylemek gerekirse Trabzonspor, Gaziantep'in rakibi değil. Muhtemelen teknik kadro da bu maçtan puan almayı sürpriz olarak görüyordur. Önemli olan takımın ortaya koyduğu reaksiyon. 2 haftadır Gaziantep FK, iyi ve akıllı top oynuyor, ligde kalacağının sinyallerini veriyor. Dolayısıyla, teknik ekibin, "bu maçın oyuncuların kararlılığını ve motivasyonunu olumsuz etkilemesine müsade etmemesi" gerekiyor. Gerçekten de "önümüzdeki maça bakacağız" anlayışının tam da zamanı. Zira haftaya Hatayspor ile deyim yerindeyse bir hedef maçı var.