Büyükşehir Tamam, İlçeler Kim Olacak Ve Şahit Misiniz Mevzusu!

Yerel seçimlere şunun şurasında 3 ay kaldı. Ve 3 ay kala partilerde aday çalışmaları da iyice hız kazandı.

En hareketlisi AK Parti.

AK Parti, yoğun ve geniş çaplı araştırmaların ardından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirledi. Fatma Şahin, belediyede üçüncü dönemine, yani ustalık dönemine hazırlanıyor.

Geçen hafta da yazmıştım. Fatma Şahin'in adı üzerinde hiçbir sorun yok, sadece resmi açıklamayı bekliyoruz demiştim. Siyasi hayatında hep ilklerle ayakta kalan, Gaziantep'in ilk kadın milletvekili, ilk kadın bakanı, ilk kadın belediye başkanı gibi unvanlara sahip Fatma Şahin, 21 yıllık siyasi hayatını yeni dönemle birlikte 26 yıla çıkartacak. Yani çeyrek asır. Hem de en üst seviyede…

27 Aralık günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatma Şahin'i Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklayacak. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Fatma Şahin'in durumu netleştiğine göre, sıra geldi ilçelerin durumuna. Önümüzdeki 10 gün, ilçeler için kritik gelişmelere gebe. Belirlenecek adaylar, Ocak ayının ilk haftası kamuoyuna açıklanacak.

Adayların belirlenmesi için yöntemler belli. Teşkilat ve Ankara'daki temayül sonuçları, milletvekilleri, STK ve Büyükşehir Belediye Başkanı görüşü...

En nihayetinde de anketler.

Hepsi birleştirilecek ve üst komisyon adayları belirleyecek.

Bu yöntemler içinde özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı görüşü ve anket sonuçları etkili olacaktır.

Buradan hareketle kendi adaylığını cebine koyan Fatma Şahin'in ilçe adaylıkları konusunda ipler eline geçmiş gözüküyor. Fatma Şahin'in, Mehmet Tahmazoğlu ile olan durumu herkesin malumu ve yeni dönemde Tahmazoğlu ile çalışmak istemediğini de biliyoruz. 3 dönem kuralı uygulanır mı uygulanmaz mı bilemiyorum ama, bildiğim kadarıyla Fatma Şahin metropol iki ilçe de değişimden yana. Elbette aklında isimler vardır. Genel merkez ile yapacağı istişarelerin ardından, bu isimlerin kimler olduğunu da göreceğiz. Metropol iki ilçede değişim isteyen Şahin'in, kırsal ilçelerde ise mevcutlarla devam edilmesi yönünde fikri olduğu konuşuluyor.

Bu bağlamda çarşambadan sonra Fatma Şahin ilçeler konusunda çok daha net ve kesin tavır alacaktır. 

Zaten Fatma Şahin, bunun ilk işaretini de Cumartesi akşamı Menderes Karaduman’ın kızının nikahında verdi. Nikahı kıyan Fatma Şahin’in şahitler arasında bulunan Mehmet Tahmazoğlu’na yönelik tavrı salonda bulunan herkesin dikkatini çekti. Bu önümüzdeki günlerde yaşanacakların habercisi aslında.

22 yıllık siyasi hayatında duygularını asla mantığının önüne geçirmeyen Fatma Şahin’in, herkesin önünde duygularını açığa vurmasını, son 2-3 ayda yaşadıklarının dışa vurumu olarak yorumlayabiliriz. Büyükşehir adaylık sürecinde yaşananlardan dolayı belli ki Fatma Şahin çok dolmuş ve sonunda patladı…

                                                                                     XXX

Oğuzeli ve Karkamış'ın dışında MHP 130 bin oyun karşılığı için Araban-Nurdağı ilçelerinden birisini istedi. Nurdağı, AK Parti'nin hep en yüksek oy aldığı ilçe olduğu için verilmek istenmedi, Araban taslak listeye eklendi. İttifak heyetleri bu konuda mutabakat sağlamışken, AK Parti yerelinden gelen tepki üzerine Araban meselesi muammada kaldı.

Söyleyeceğim şu ki, 2019'da CHP adayına karşı AK Parti Araban'da seçim kaybetmişken, 2023'te Araban'ın yine kendilerine verilmesini istemeleri biraz tuhaf kaçıyor.

CHP'de ise Reis Reisoğlu belirsizliği var. Genel merkez, Büyükşehir adayı için birçok isimle temasa geçip istediğini alamayınca, İl Başkanı Reis Reisoğlu'na dönüş yaptı. Reisoğlu bu göreve hiç sıcak bakmıyor. Ama, genel merkezin ısrarla "Adayımız sensin" talebine de kayıtsız kalamaz. Ve tahminim adaylık Reisoğlu'na kalacak gibi.

6 ay önce vekilliği kıl payı kaçıran, 3 ay önce kıran kırana seçimle il başkanı olan Reis Reisoğlu, şimdi de Büyükşehir adayı gösterilirse, hayatının en hareketli 9 ayını geçirmiş olacak.