Siyaset sahnesinde en kritik, belki daha da ötesi en heyecanlı günleri yaşıyoruz.
31 Mart yerel seçimleri öncesinde aday tespitte son noktaya gelindi. İddialı partiler içerisinde adaylarını açıklayanlar da var, açıklamak üzere olanlar da…

AK Parti, daha önce adı kesinleşen Fatma Şahin’i beklendiği gibi Büyükşehir’e açıkladı. Şahin’in adının geç açıklanması üzerine çok dedikodu üretildi, farklı şeyler konuşuldu. Ama sonuçta açıklandı. Elbette genel merkez nezdinde neler yaşandı, neler döndü bilemiyoruz. Sürecin sıkıntılı geçtiği çok net ortada. Ama, sonuçta Fatma Şahin kendi adaylığı meselesinden istediğini alarak sıyrıldı.
İlçe adaylıklarında da uzlaşı sağlandı. 
Şunu çok net biliyoruz.
Fatma Şahin, iki metropol ilçede de değişim istedi. 3 dönem kuralına takılan Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu’nun yerine yeni isimlerin gelmesi noktasında saf tuttu. 
Kırsal ilçelerde ise, İslahiye, Nizip ve Yavuzeli’nde, mevcut başkanlar Kemal Vural, Mehmet Sarı ve Kemal Sakaroğlu ile devam edilmesinden yana görüş beyan etti. 
Fatma Şahin, bu düşüncelerini genel merkezde üst kurula net şekilde iletti. Bir anlamda kısal ilçelerde de istediği oldu. 
Elbette ilçe adaylarının belirlenmesinde tek etken Fatma Şahin değil. 
Bunun temayül ayağı, anket ayağı, milletvekili ayağı, STK ve kanaat önderleri ayağı ve tabi ki teşkilat ayağı da var.
Bu bağlamda Fatma Şahin ile birlikte İl Başkanı Murat Çetin’de Ankara’ya çağrıldı.
İl Başkanı Çetin, Şahinbey’de Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil’de Sait Kirazoğlu isimlerini önerirken, kırsal ilçelerde ise değişim talep etti ve istediği isimleri üst kurula verdi.
Demem o ki, ilçe başkan adaylarının belirlenmesi hususunda herkes kozunu oynadı ve son düzlükte ortak noktada buluştu. 
İstanbul’da 3 dönem ile ilgili esnetme olmasının ardından Şahinbey ve Şehitkamil’in durumları bir nebze netleşmişti aslında. 
Şahinbey’de Tahmazoğlu yerini iyice sağlamlaştırırken, Şehitkamil için hamle üstüne hamle yapıldı. Bazı milletvekilleri ve İl Başkanı Murat Çetin Sait Kirazoğlu’nu istedi, Fatma Şahin ise önemli bir STK Başkanını.
İki taraf için de Rıdvan Fadıloğlu ortak nokta oldu. 
Hayırlı olsun. 
Doğrusu da buydu. 
Nizip’te de anket sonucu zayıf çıkan Mehmet Sarı yerine eski Başkan Hacı Fevzi Akdoğan aday gösterildi. 
Nurdağı ise İttifak kapsamında Büyük Birlik Partisi’ne bırakıldı. BBP’nin adayı Hasan Dilek. Tabi Nurdağı’nda önceki dönem belediye başkanı Mehmet Yıldırır’ın Yeniden Refah Partisi adaylığı da konuşuşuyor.
AK Parti’de bunlar olurken, CHP’de ise büyükşehir adayı konusunda sona gelindi. Gündemde konuşulan son isim Mustafa Sarıgül. Bu konuda birkaç gün içerisinde önemli gelişmeler olabilir diye düşünüyorum. Şahinbey ve Şehitkamil adayları da bu hafta içerisinde belli olacak.