Ak Parti'deki gelişmeleri şaşkınlıkla, açıkcası biraz da üzüntüyle takip ediyoruz. Şunu kabul edelim, Ak Parti eski Ak Parti değil... Çok değişti... Mazlumların, garibanların, ezilmişlerin, en önemlisi milletin partisinden, bir avuç seçkin azınlığın partisine dönüştü.
Ak Parti Gaziantep'in son 1 haftasına bakın, ne demek istediğimi anlarsınız herhalde...
Yalan Rüzgarı dizisi vardı ya, aynı onun gibi...
Yalan, entrika, dezenformasyon... Ne ararsan var...
Daha net yazayım, mesele kişiler falan değil. Mesele anlayış, mesele zihniyet, mesele topluma, tabana, davaya inanmış kişilere bakışla ilgili. Mesele, küçük olsun bizim olsun anlayışı...
Ankara'da yaşananları tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Orada yaşanılanları, konuşulanları Gaziantep'i geçtim Türkiye biliyor artık. Olayın iyi tarafı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yapılanların, kendisinin yanlış bilgilendirilmesinin, sahte anketlerin farkına varması. İnşallah bu kırılma noktası olur diyeceğim de, açıkcası pek umudum da yok...
Sonuçta Fatih Fedaioğlu İl Başkanı olarak atandı. Kendisiyle hiç bir tanışıklığım yok. Kime sorsam, dürüst, düzgün adam diyor. Ak Parti'nin bir Murat Çetin vakası daha yaşamayacağı kesin gibi. Edindiğim intiba, Eyüp Özkeçeci dönemi gibi bir döneme hazır olalım...
Tabi ki, Fedaioğlu için en kritik sınav il yönetimi olacak. Yönetimini kimlerden oluşturacak, nasıl bir yönetim oluşturacak?
İşte bu soruların cevabı kendisinin yeni dönemini için en belirleyici etken olacak...
Gelelim söyleyeceklerime...
Öncelikle devir teslimden başlamak istiyorum.  Maalesef. Fedaioğlu devir teslimde sınıfta kaldı. Kendisine basını çağırmama yönünde kim ikna ettiyse, yanlış yapmış.
Ak Parti gibi 22 yıldır ülkeyi yöneten bir partinin devir teslim töreninin sessiz sedasız yapılmaz. Bu beni şaşırttı. 
Ak Parti tarihinde ilk defa basından uzak bir devir teslim töreni gerçekleştirildi. Ben, Fedaioğlu'nun bu noktada yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum.  
Fatih Fedaioğlu daha önceki il başkanları gibi iş dünyası kökenli. Elbette siyaset ve iş dünyası çok farklı mecralar. Çiçeği burnunda Başkan, çok çabuk şekilde iş adamlığı kimliğinden siyasetçi kimliğine dönüşüm yapması gerekiyor. Halen sürdürdüğü MÜSİAD Başkanlığını elbette ki bırakacaktır. 
Yönetimini oluştururken, tabana inmesi, siyaseti bilen kadroları tercih etmesi kendi için zorunluluktur. Buradaki kritik hamle şu olacak. Yeni yönetiminde MÜSİAD ağırlığı ne olacak? Merakla bekliyorum...
Ak Parti'de son dönemde yapılan ve yapılması gereken değişiklikler, kamuoyu tarafından dikkatle takip ediliyor. Fedaioğlu'nun il Başkan'ı olması ve Mehmet Yılmaz'ın istifa süreci kentte yeni bir döneme işaret ediyor. Fedaioğlu ismi kimse için sürpriz olmadı. Adı çoktandır konuşuluyordu. Sanayici kimliği, Gaziantep'in yerlisi olması ve MÜSİAD bağı ile geçmişteki il başkan yardımcılığı güçlü bir CV ortaya çıkardı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da kabul gördü. 
Bu atamadan şunu anlıyoruz, Cumhurbaşkanı Erdoğan risk almak istemedi. Parti'den gelme, yöneticiliği bilen bir ismi il Başkan'ı yaptı. 
Kaldı ki, sadece Gaziantep değil, Adıyaman, Kastamonu ve Osmaniye İl Başkan atamalarında da MÜSİAD başkanlarının atanması tesadüf olması gerek. 
Elbette, MÜSİAD'ın bu denli etkisi özellikle tabanda konuşulacaktır, konuşuluyor da...
Ak Parti için en büyük eleştiri milletten, halkla arasına mesafe koymak. İşte bu noktada sermayenin güçlü bir temsilcisi olan MÜSİAD'ın, Ak Parti içerisinde güçlenmesi elbette tartışılacaktır. Diyeceğim o ki, Ak Parti'de yeni tehlike MÜSİAD'mı olacak göreceğiz...
Yeni yönetim kurulurken, MÜSİAD'ın etkisinin ne denli olduğunu çok daha net göreceğiz. Eğer ki yeni kadrolar da MÜSİAD ağırlığı göze çarparsa, tabanın, sermaye dünyasına hizmet endişesi gerçek olabilir gibime geliyor. Bu bağlamda Fedaioğlu, yönetimi oluştururken çok daha dikkatli ve seçici davranmalı. 
Gözlemlediğim kadarıyla, Fedaioğlu bu konulunda ince eleyip sıkı dokuyarak, MÜSİAD'da birlikte görev aldığı arkadaşlarından eski görevlerine devam etmelerini isteyecektir. Elbette yanına alacağı isimler de olacaktır. Umuyordum bu sınırlı kalır. 
Diğer bir husus ise, yönetim kadroları oluşturulurken, meslek gruplarına dikkat edilmesi ve daha önce düşülen hatalara düşülmemesi gerekiyor. Mesleğiyle ilgili kişilerin, kendi meslekleriyle ilgili menfaat sağlamamaları için görevlendirmeler çok dikkatli yapılmalı. 
MÜSİAD Ak Parti için yeni tehlike mi olacak, yoksa Ak Parti'nin eski gücüne kavuşması için itici güç mü olacak, bunu yaşayıp göreceğiz.