Yerel seçim atmosferine yavaş yavaş girerken, adayların açıklanmaya başlaması nedeniyle özellikle Ak Parti’de deyim yerindeyse tansiyon tavan yapmış durumda…

Bırakın her günü, her saat yeni yeni iddialar, gelişmeler, kulisler duyuyoruz…

Bir yandan 7 Ocak’ta açıklanması beklenirken 15 Ocak’a ertelenen Fatma Şahin’in durumu, diğer yandan ilçelerde adaylık kulisleri…

Fatma Şahin’den başlayalım. Genel Merkez, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Fatma Şahin’i aday olarak belirledi ve kendisine de tebliği yaptı. Herkes 7 Ocak’ta açıklanacak isimler arasında Fatma Şahin’in de olmasını beklerken, ne olduysa son anda oldu ve Gaziantep’in açıklanması 15 Ocak’a kaldı.

Gaziantep’in 7 Ocak’tan 15 Ocak’a ertelenmesinin ardından herkes, “Acaba bir sorun mu var” diye düşünürken, biraz araştırınca, meselenin bambaşka olduğu gerçeğine ulaştım.

Nedir diye soracak olursanız, ben az söyleyeyim, siz çok anlayın…

Sadece şunu bilin;  Ak Parti Gaziantep’te şu anda özellikle Şahinbey ve Şehitkamil için öyle bir savaş yaşanıyor ki!  İnanın tahmin edemeyeceğinizin de ötesinde…

Bunun yansımalarını nasıl olsa göreceğiz…

Sadece bir örnek vereyim… Geçen hafta, Sait Kirazoğlu’nun adaylık ihtimalini Gaziantep’e duyurmuştum. Eski milletvekili ve MKYK üyesi Sait Kirazoğlu’nun, İl Başkanı Murat Çetin önderliğindeki bazı isimler tarafından aday gösterilmek istenmesini yazdığımdan bu yana da konuşuyoruz. Ve yaşanan çekişmede bu önemli bir detay.

Son gelişmeye göre ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması 30 Ocak’a kaldı. Elbette ilçelerle ilgili çalışmalar önemli oranda tamamlandı ve dosyalar üst kurulda. Üst kuruldaki dosyada Şahinbey için Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil için de Sait Kirazoğlu’nun isimleri var. Bu dosyadan anlıyoruz ki, metropolde tek değişim Şehitkamil’de.

Tuhaflık şu ki, değişim yapılması planlanan ilçe için, üst kurulun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne tek ismi aday olarak sunması. O da Kirazoğlu.

Diğer tuhaflık ise, üst kurulun Gaziantep’in en küçük ilçeleri için bile anket yapılmasını isterken, Şehitkamil’de ankete gerek görmeden direkt olarak Sait Kirazoğlu’nu istemesi.

Kirazoğlu aday gösterilir mi gösterilmez mi elbette bilemem. Bildiğim şu ki, Ak Parti daha da karışacak.

Umarım bu işten Gaziantep zarar görmez. Bu kentin 5 yılını heba etmeyiz…

15 Ocak’tan sonra adaylığı cebine koyan Fatma Şahin’in tavrı ve duruşu burada ana belirleyici etken olacaktır.