Öyle bir yıl oldu ki 2023 bizler için… Unutulmaz, hiçbir zaman da unutulmayacak. Tabi ki, acı ile, hüzün ile hatırlanacak.

Bırakın bizi, yüzyıllar geçse de tarih yaprakları 6 Şubat 2023 saat 04.17’yi hep yazacak, gelecek nesiller bu kara günü Asrın Felaketi olarak bilecek…

İşte böyle bir yılı geride bırakırken, Allah bizleri bu tür felaketlerden korusun demekten başka ne diyebiliriz ki…

2024 inşallah hepimiz için, milletimiz izin, ülkemiz için, İslam alemi için, 2023’ü unutturacak güzel gelişmelere, hoş anılara sahne olur…

Deprem kabusuyla başladığımız, ortasında seçim heyecanı yaşadığımız, sonunda ise 100. yıl coşkusu ile uğurladığımız bir yıl oldu 2023…

2024’ün başında, yerel seçim heyecanı yaşıyoruz. 31 Mart’ta yerel yönetimler için sandık başına gideceğiz.

Seçimler için adaylık konusunda en kritik günler.

Ak Parti’nin Gaziantep Büyükşehir adayını belirlediğini ve bu ismin Fatma Şahin olduğunu haftalardır yazıyoruz. Bu durum kesinleşse de, resmi açıklama halen yapılmış değil. Sadece Gaziantep değil, adaylıkları kesinleşen Büyükşehirler için, resmi açıklamanın İstanbul ile birlikte yapılacağı söyleniyor. İstanbul adayı henüz belirlenmediğinden, diğer iller de açıklanmıyor. Bu hafta sonu büyük ihtimalle resmi açıklama yapılır.

Gelelim ilçelere.

Ak Parti üst kurulu, yeni yılın ilk günü ile birlikte aday tespit çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Artık farklı bir moda geçildi ve alfabetik sıraya göre il il değerlendirmeler başladı.

Ankara’dan edindiğimiz bilgilere göre, Gaziantep için planlanan gün Çarşamba. Önündeki illerin durumlarına göre, bu sarkabilir de deniliyor. Üst kurul yapacağı toplantıda daha önce belirledikleri Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin’in yanı sıra, ilçeleri ilk kez masaya yatıracak. Ve dananın kuyruğu da işte o anda kopacak. Merakla beklenen Şahinbey ve Şehitkamil Belediye Başkanlıkları için kader günü diyebiliriz. 3 dönem uygulanacak mı, uygulanmayacak mı? 3 dönem kararına göre iki ilçenin durumu netleşecek. Kuralın uygulanması halinde, adı geçenlerle ilgili isim bazlı yeni bir anket yapılabileceği konuşuluyor. 

Yani, ilçelerin kaderini 3 dönem kararı belirleyecek… 3 dönem kurulanın istisnasız uygulanacağını söyleyen de var, gevşetileceğini söyleyen de…

Bekleyelim görelim…

3 dönem belirleyici olacak diyoruz ama, bir de şu var ki, Fatma Şahin-Mehmet Tahmazoğlu meselesi artık Gaziantep dışına taşmış durumda…

Genel merkezde bu çekişmeyi bilmeyen yok… 3 dönem kuralında istisna olursa, bu ikilinin yeni dönemde uyumlu şekilde çalışması mümkün gözükmüyor.

Aralarındaki çekişme, tam bir savaşa dönmüş durumda.

İki hafta önceki nikah şahitlik mevzusunun ardından, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın programında aynı asansöre binmeme, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geldiğinde aynı fotoğraf karesine girmeme gibi olaylar gösteriyor ki, Fatma Şahin ile Mehmet Tahmazoğlu arasında ipler tamamen koptu.

Mehmet Tahmazoğlu’nun bu gerçekten hareketle, Büyükşehir’e aday gösterilmemesi halinde, daha önce 3 dönem kuralının uygulanması gerektiği yönündeki açıklaması zaten olmuştu.

Görüntü o ki, ilçelerde bir değişim yaşanacak.

Kulislerden iki soru ile yazımı tamamlayayım?

İlki Ankara’da gerçekleştirilen temayülden.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat huzurunda gerçekleştirilen temayülde İl Başkanı Murat Çetin’in ilçe başkanlarını organize edip, Büyükşehir’e alternatif adaylar arasında kendini yazdırması akıl tutulması değil mi?

İkincisi ise daha vahim…

6 Şubat depreminde eşini ve oğlunu kaybeden Murat Çetin’in, 6 Şubat’ın yıldönümünde bölgeye gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, kendi nikahını kıydırmayı düşündüğü iddiası doğru mu?