Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat Asrın Felaketi’nin yıldönümü nedeniyle deprem bölgesi gezilerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü Gaziantep’e geldi, açılışlara katıldı…

Dünkü yazımda, Erdoğan’ın Gaziantep Şehir Hastanesi açılışında 7-8 dakika süren kısa konuşmasının herkesin dikkatini çektiğini belirtmiştim. Biraz kulislere dalınca, hem kısa konuşmasının nedenini, hem de programdan bir kaç özel detayı öğrendim.

Kısa konuşmasından başlayalım…

Saat 12.00 olarak planlanan programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 saat gecikmeyle geldi. Bu nedenle havanın da soğukluğunu dikkate alarak, açılışa gelen vatandaşların daha fazla soğukta beklememeleri için 35 dakika olarak planlanan konuşma 7 dakikaya çekildi…

Programdaki bazı detaylar ise Gaziantep’in yerel dengeleri açısından çok önemli. Bu detaylar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziantep’i ne kadar iyi bildiğini ve kentteki dengeleri bir arada tutma konusunda ne kadar hassas olduğunu ortaya koyuyor.

Yerel seçimler öncesi son adaylıklar mevzusu gösterdi ki, AK Parti Gaziantep siyasetinde en önemli iki aktör Fatma Şahin ve Mehmet Tahmazoğlu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iki dengeyi bir arada tutma konusunda o kadar ustaca hareket ediyor ki…

Yaşananlara bakar mısınız?

Hepimiz biliriz ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, programlarında kendisi en son anons edilir ve anonstan sonra da sadece kendisi konuşur. Erdoğan, Gaziantep Şehir Hastanesi açılışı için kürsüye anons edildikten sonra, protokol teamüllerinin dışına çıkarak, kendisi anons edilmesine rağmen görevliye seslenerek, Fatma Şahin’in konuşma için kürsüye davet edilmesini istedi.

Şehir Hastanesi açılışının ardından, Şahinbey Millet Camisi’ne geçildi. Şahinbey Millet Cami’ne hayran kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada da Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na övgüler yağdırdı. Bunu yaparken, Fatma Şahin’i yine unutmadı.

Cami açılışında, yine teamüllerin dışına çıkarak, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, eski ve yeni Diyanet İşleri Başkanları, Gaziantep Valisi Kemal Çeber sırasıyla konuştuktan sonra, anons görevlisine seslenerek, Fatma Şahin’in bir kez daha konuşmasını istedi…

Her iki programda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyükşehir Belediyesi’nin programları olmamasına rağmen bizzat kendisi tarafından Fatma Şahin’e söz hakkı vermesini iyi okumak gerek.

Detaylar sadece bunlar değil…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslahiye programının iptal edilmesi dolayısıyla, yerel seçimler için bol bol değerlendirme yapma imkanı buldu. Cumhurbaşkanı sadece Gaziantep değil, bölge illerini de tek tek ele aldı. Bir ara Cumhurbaşkanlığı otobüsünün ön tarafına Fatma Şahin’i çağırdı ve Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Adıyaman, Malatya’nın durumlarıyla ilgili görüşlerine başvurdu. Ve Şahin’in il bazlı değerlendirmelerini not aldırdı.

Bu detaylar, Gaziantep siyasetini ilgilendiren detaylar. Kenti ilgilendiren asıl bomba detay ise, Şahinbey Millet Cami açılışının ardından verilen yemek sırasında yaşandı. Cami muhabbetini ve Cumhurbaşkanı’nı kızdıran olayı da isterseniz yarın yazayım…