Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Şubat’taki Gaziantep programında, perde arkasındaki detayları sizlerle paylaşmıştım. Asıl önemli detay için ise bir gün sonrasını işaret etmiştim.

Bir gün sonra o detayı yazmayınca, arayıp soran, merak eden çok fazla kişi oldu.

Detay önemli olduğu için elbette doğrulatmak gerek.

Bir kaç yerden anlatıldığı şekliyle girmek yerine, detaylıca araştırıp yazmak, gazeteciliğin zaten bir görevi. Ben de bunu yaptım…

Konu elbette ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abdulkadir Konukoğlu arasındaki cami diyaloğuydu…

Olanı anlatayım…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptığı ve hayran kaldığı Şahinbey Millet Cami’ni gezerken SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ile karşılaşıyor. Ve hemen SANKO’nun yaptıracağı camiyi soruyor.

“Senin camiyi daha göremedik, ne oldu, bak Tahmazoğlu sizi geçti” diye de devam ediyor.

Abdulkadir Konukoğlu, “Deprem oldu Başkanım, ne yapabilirim. Tüm statikler değişti. Amerika’dan ekip getirdim, hemen halledeceğiz” cevabını veriyor.

Cumhurbaşkanı da “Hadi bakalım, bekliyoruz” diye konuyu kapatıyor.

Hemen ardından Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez devreye giriyor. Görmez Cumhurbaşkanı’na “Stadyumun yerini istiyoruz” deyince, Konukoğlu bu kez “Ormanın yanına yapıyoruz” cevabını veriyor…

Kamil Ocak Stadı’nın yerinde yapılan Millet Bahçesi’nin bitmek üzere olduğundan bihaber olan Mehmet Görmez, ormanın yanının çok uzak olduğunu ve stadın yerine yapılmasının daha doğru olduğunda ısrar ediyor.

Abdülkadir Konukoğlu “Başkanım, Stadyumun yeri kalmadı ki. Orada Millet Bahçesi bitti. Biz oraya da cami yaptık zaten” deyince, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet Bahçesi ayrı, stadyumun yeri ayrı” cevabını veriyor ve konu orada kapanıyor.

Ardından yemek yenilirken konu bir kez daha gündeme geliyor ve Abdulkadir Konukoğlu orada da cami inşaatının gecikmesinin nedenlerini anlatıyor.

Yazımda bahsettiğim detay bu ama şehirde bir haftadır herkesin konuştuğu cami diyaloğunun anlatılış şekli çok farklı…

Antep Karası öyle bir şey ki, Arasa’da bir yalan söyledim, Galaaltı’na geldim kendim inandım gibi…

Abdülkadir Konukoğlu’nu ziyaretimde gördüm ki, Konukoğlu’nun anlattıkları da yaşananlarla birebir örtüşüyor…

Cami inşaatının tüm detaylarını Abdulkadir Konukoğlu röportajda anlattı zaten…

O konuları tekrar etmeye gerek.

Gelelim benim söyleyeceklerime…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Aralık 2021’de SANKO Holding tarafından Tugay bölgesine yapılacak olan caminin temelini telekonferans ile bizzat kendisi atmıştı. Yani, caminin stadyumun yerine değil, ormanın yanına yapılacağını 3 yıl önce biliyor.

Ve o günden sonra da stadyumun yerine Millet Bahçesi inşaatı başladı, neredeyse bitmek üzere.

Durum böyleyken, stadın yerine Millet Bahçesi yapıldığından haberi olmayan Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez’in Cumhurbaşkanı’nın hemen yanı başında ısrarla “Cami için stadın yerini istiyoruz, ormanın yanı çok uzak” sözünü nasıl yorumlamak gerekir?

Görüntüleri bizzat izlemesem inanmayacağım da, bu gözler izledi, bu kulaklar duydu…

Soru şu?

Gaziantepli olan Mehmet Görmez kenti hiç gezmez mi? Stadın yerine yapılan Millet Bahçesi’nin bitmek üzere olduğunu görmez mi? Bilmiyorsa tuhaf, eğer biliyorsa, ısrarla cami yapılsın diye diretmesi daha da tuhaf. Bir o kadar da düşündürücü…

Kaldı ki Millet Bahçesi’nin içinde, yine Sanko tarafından yaptırılan 3 bin kişilik cami de neredeyse tamamlandı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Konukoğlu-Görmez üçgenindeki cami diyaloğu ile ilgili ciddi bir dezenformasyon olduğu çok net ortada.

İkinci soru şu?

Bu dezenformasyona kimler neden oldu ve sebebi ne?

Üçüncü soru daha da önemli…

Burada dezenformasyon yapıldıysa, ki yapıldığı çok net ortada, Ankara’ya Gaziantep ile ilgili başka hangi dezenformasyonlar taşındı?

Şu kadarını söyleyeyim, duyumlarım odur ki, stadın yerine cami meselesi ile ilgili mesele büyüyecek. Hem de öyle böyle değil. Gaziantep siyasetinde kırılmalara neden olacak kadar büyüyecek.

Bu meselenin yansımalarını belki bugün değil ama seçimden sonra çok net göreceğiz…

Bekleyelim görelim…