31 Mart seçimlerinin ardından, yerel siyasette değil ama, belediye meclisleri ile ilgili hareketlilik dikkat çekici. Özellikle Ak Parti, CHP ve MHP'de...

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Büyükşehir Belediye Meclis görevlendirmesi öncesinde, üç partiden de hamle üstüne hamleler gördük. Herkes, Büyükşehir meclisindeki yeni aritmetik tablo nedeniyle "Neler olacak"diye heyecanla beklerken, Fatma Şahin'in uzlaşmacı kimliği, yaşanabilecek olası gerilimi önledi. Tabi ki şimdilik...

Hafta boyunca, başkanvekillerinin kim olacağı, kilit konumda bulunan MHP'nin nasıl tavır takınacağı, hatta Mehmet Tahmazoğlu'nun neler yapabileceği üzerine farklı farklı senaryolar konuşuldu.

Bu süreçte, tarafların birbirlerini defalarca ziyaretlerini gördük. Tahmazoğlu ekibiyle birlikte Fatma Şahin'i ziyaret etti, "destek" fotoğrafı verdi. Ardından, Fatma Şahin Tahmazoğlu'nun ziyaret edip, ikili arasındaki tüm sorunların geride bırakıldığı mesajını paylaştı.

Aynı şekilde, Umut Yılmaz ve CHP heyeti, Fatma Şahin'i ziyaret etti, komisyonlardaki görev dağılım konusunda uzlaşma sağladılar. Hemen ardından, bu kez Fatma Şahin, il, ilçe, kadın, gençlik kolları ve meclis üyeleriyle birlikte tam kadro Şehitkamil Belediyesi'ni ziyaret ederek, yeni dönem öncesi birlik ve beraberlik görüntüsü sergiledi.

Tahmazoğlu ile barış çubuğu yakarak, CHP ile de görev dağılımı konusunda anlaşarak Meclis'te dengeleri koruyan Fatma Şahin, son olarakta MHP Milletvekili Sermet Atay ve İl Başkanı Mustafa Bozgeyik ile bir araya gelerek, yeni dönem öncesi Gaziantep siyasetinin tüm taraflarını etrafında buluşturdu.

Defalarca yazdım, yine yazayım. Fatma Şahin'in Gaziantep için olmazsa olmaz en önemli iki özelliği nedir deseniz, ilki Ankara lobisi, ikincisi de denge siyasetindeki başarısıdır derim.

Büyükşehir meclisindeki dengeleri dizayn ederek, sorunsuz bir meclisin tohumunu atan Fatma Şahin, kendi ekibindeki yapılandırmasını da kısa sürede halletti.

Tabi ki önemli bir kayıpla. O da Osman Toprak...

Hiç kimse, Osman Toprak'ın yeni dönemde olmamasına ihtimal vermiyordu. 10 yıldır belediyede, daha öncesinde de hem Şahinbey, hem de gençlikte Fatma Şahin ile yol yürüyen Osman Toprak, seçimin ardından belediyedeki görevlerinden ayrılma kararı aldı. Toprak, bu kararını bayram öncesinde iki kez Fatma Şahin'e iletti. Ancak, Şahin bunu kabul etmedi. Osman Toprak, bayram sonrasında da kararında ısrarcı olunca, Fatma Şahin daha fazla direnemedi ve ayrılığı şartlı olarak kabul etti.

Elbette, bu ayrılık Fatma Şahin için de, belediye için de kolay olmayacak.

Osman Toprak'ın belediye için ne kadar önemli olduğu, yokluğunda daha net anlaşılacak.  Ak Parti'de gençlikten yetişip, ilçe başkanlığı, Büyükşehir belediye başkan vekilliği gibi önemli görevlerde bulunan, genç yaşta CV'si bu kadar güçlü kaç kişi var ki?

Sonuçta, Osman Toprak Büyükşehir Belediyesi ve Fatma Şahin için büyük bir kayıptır ve yokluğu kesinlikle aranacaktır.

Osman Toprak'ın ayrılığının ardından, Büyükşehir'de artık ikinci adam Halil Uğur. Diğer Başkan Yardımcıları ise Hakan Aslansoy ve Abdülkadir Sökücü. İşleri kolay değil.

Büyükşehir'deki üst kadrodaki yapılanma bu hafta da devam edecek. Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olamasalar da, Şehitkamil'den Mehmet Haz, Şahinbey'den Zehra Ünal'ın Başkan yardımcılığına getirilmeleri bekleniyor.

Bir diğer isim ise Murat Özgüler. Fatma Şahin, Şehitkamil'de özellikle kaliteli ve farklı projeleri ile dikkat çeken Murat Özgüler'in tecrübesinden faydalanmak istiyor. İlk günlerde başkan yardımcılığı olayı konuşulsa da, benim duyduğum Murat Özgüler'in tüm teknik projelerden sorumlu koordinatör olacağı yönünde.

Genel sekreter yardımcılıkları ve daire başkanlıklarında da önemli değişiklikler yaşanacak. Mesala, başkan yardımcılığı talep etmeyen MHP'nin, özellikle daire başkanlıklarında önemli talepleri olduğunu belirteyim.

Bu anlamda, hafta içerisinde büyükşehirdeki üst yönetimin oluşumu için sıcak gelişmeler yaşanacak.