Ramazan ayının son gününün arifesi olan Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşlar, vefat eden yakınlarının kabirlerini ziyaret edecekler. Daha sonra ev temizlenecek ve son alışverişiler yapılacak. Çocuklar ertesi gün heyecanla bayramlık kıyafetlerini giyerken, yetişkinler de tatil döneminde kurulacak sofranın ve ziyaret edilecek arkadaşların ve ailelerin listesini hazırlıyor. Tatil sezonu artık tatil sayılsa da bayram telaşı devam ediyor.

Bayramın birinci günü, camilerde bayram namazı kılınır. Namazdan sonra cemaat kendi arasında bayramlaşırken, bazı bölgelerde gruplar halinde mezarlık ziyaretine gidilerek dua edilir. Ramazan ayında her sabah ezanıyla başlayan oruç niyeti bayramla birlikte sona ermiştir. Bayramda kurulan kahvaltı sofrasında bir an tereddüt edilir, bir ay boyunca kendine hâkim olan nefs, nefis bir kahvaltı sofrasında duraklar. Ve alınan ilk lokma ile artık bayram başlamıştır.
 
Ailece kahvaltının ardından büyüklerin elleri öpülür, çocuklara çeşitli hediyeler verilir. Ramazan ayı boyunca her gece bizleri uyandıran ve bayramın ilk günü kapımıza davul çalmak için gelen Ramazan davulcusuna bahşiş vermek de bir gelenektir. Özellikle köylerde yaşayan çocuklar, çantalarla komşularının ve akrabalarının kapısını çalarak şeker ve çikolata toplama yarışmalarına katılıyor. En çok şekeri toplayan kişi gururla çantasını arkadaşlarına gösterir. Kalabalık bir ev, komşu ve akraba ziyaretleri çocukları en çok mutlu eden şeylerdir. Bayramlar çocukluktur ve anılarımızın bir köşesinde özel bir yere sahiptir. O günlere özlem ve özlemle baktığımızda, çocuklarımızın bayram anılarının da önceki bayramlarımız gibi olmasını dileriz…
 
Gelen misafirlerimize kolonya ve şekerin yanı sıra baklava ve yaprak sarma gibi geleneksel lezzetler başta olmak üzere tatlılar da sunuyoruz. Cevizli, fıstıklı, fındıklı baklavanın her çeşidinin damaklarımızda ayrı bir yeri vardır. Hemen hemen her misafir, çay veya Türk kahvesi eşliğinde çeşitli bayram baklavalarının tadını çıkarır. Gün boyu misafirlerimizi ağırladığımız gibi, tatil günlerinde de yer müsait oldukça ziyaretlere başlayacağız. Önce büyüklerimizin ellerini öpüp hayır dualarını alıyoruz, ardından diğer akraba ve komşularımızı ziyaret ediyoruz.
 
Ramazan Bayramı gelenekleriyle, eğlenceleriyle, akraba ve dostlarla bir araya gelinen tatlı sohbetleriyle her sene hasretle beklediğimiz anlardır. Bayramlar küsleri barıştırırken, insanlara dostluğu ve kardeşliği tekrar hatırlatır. 
 
Büyüklerimizin söylediği gibi “Çok bayramlar görün” temennisi ile nice bayramlara ulaşmak dileğiyle…