Şimdiye kadar yapılan tüm seçimlerde, özellikle yerel seçimlerde, adaylardan hep projeler işitirdik. Tüm adaylar kazanmaları halinde yapacakları yenilikleri ve de hizmeti anlatır ve seçmenden oy isterdi.

 Şimdi bakıyorum da, adaylardan yapılacak yeniliklerle ilgili pek proje işitemiyoruz. Mesela Ankara, İstanbul ve de bir çok illerde, belediye başkan adayları yapacakları hizmetlerin yanında, emekliye nasıl yardımda bulunacaklarına dair projelerini bile anlatamaya devam ediyor.

Kimileri su borçlarını sileceklerini, kimileri gıda yardımı yapacaklarını, kimileri öğrencilere burs vereceklerini ve de daha nice, nice vaatlerde bulunuyor. Ama bakıyorum ve dinliyorum, bizimkilerden bu konuda hala ses seda yok. Mesela emeklilere suyun biraz ucuz verileceği, öğrencilere burs verileceği gibi yardım sözlerinden kimse bahsetmiyor.

Muhtar adayları bile başkan adaylarından daha fazla projelerle seçmenin karşısına çıkıyor.

  Aslında, Suriye’ den gelen misafirlerimize yapılan yardımlar kadar, emekli ve muhtaçlara da yardım yapılabileceği sözü verilse ve bu konudaki projeler açıklansa, sanırım, adaylara gösterilen rağbet daha da artar.

Bugün ülkemizin en büyük sorunu ve de gündeminin ekonomi olduğu gerçeği inkar edilemez. Emekli, esnaf, işçi yoksulları oynuyor. Kimse yarınından emin değil. Hele, hele emekli sürünmekten nasıl kurtulacağının hesapları içerisinde.

İşte bu şartlar altında, adaylarımızın açıklayacakları, yardım projeleri, sanırım adayın şansını daha da artıracak. Ama düşünüyorum da bazı parti adayları kazanacaklarından o kadar eminki, “ ben ne desem, hiç proje açıklamasam bile nasıl olsa kazanırım” Psikolojisi içerisinde.

Ama ben yine de adaylara, seçmenlerin özellikle ekonomik şartlar altında ezilen kesimlerin, adaylardan bazı projeler beklediğini de hatırlatmak isterim…