Anadolu'dan gelen bir anneanne reçetesi, özellikle öksürük ve balgam gibi semptomları hızla azaltıyor. İşte bu şifalı karışımın hazırlanışı...

İçeriği ve Hazırlanışı:

Sivas'ta meyve ve sebze ticareti yapan Ferhat Çobanoğlu, öksürüğü kesen bu özel formülü yıllar önce anneannesinden öğrenmiş. Karaturp, zencefil, zerdeçal ve bal kullanılarak hazırlanan bu doğal karışım, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar için birebir.

Karatay: “Halk yıllardır kandırılıyor, kansızlığın çözümü pekmez ve beyaz et değil!” Karatay: “Halk yıllardır kandırılıyor, kansızlığın çözümü pekmez ve beyaz et değil!”

Karışımın hazırlanışı ise oldukça basit. İçi oyulan karaturpun içerisine birer tatlı kaşığı toz zencefil ve zerdeçal ekleniyor. Ardından turpun içi bal ile dolduruluyor ve turp altına bir bardak yerleştirilerek 24 saat bekletiliyor. Bu süre sonunda turpun filtre ettiği karışım bardakta toplanıyor ve sıvı halde tüketiliyor. Bu karışım, 3-4 gün boyunca hazırlanıp tüketildiğinde, inatçı öksürüğün kesilmesine yardımcı oluyor.

Uzman Görüşleri ve Öneriler:

Sağlık uzmanları, özellikle kış aylarında artan öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarına karşı doğal yöntemlerin etkili olabileceğini belirtiyor. Ancak herhangi bir sağlık problemi yaşayanların veya kronik rahatsızlığı olanların bu tür doğal çözümleri denemeden önce mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Bu şifalı karışım, kış aylarının getirdiği öksürük gibi rahatsızlıklarla mücadelede doğal bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.