Sanırım asgari ücretle çalışan tüm emekçiler ve de emekliler başta olmak üzere tüm kesimin merakı ve beklentisi 2023 için verilecek maaş zammı ve asgari ücret belirlemesi. Özellikle asgari ücret rakamını merakla bekleyen bir de işveren kesimi var. Zira asgari ücret farkı işverenin bütçesine eklenecek.

   Asgari ücretin yükseltilmesi ile işverenin de kesesinden rakamlar çıkacak. Elbette asgari ücretin yükseltilmesi ve asgari ücretle geçinenlerin yaşam ortamına birazcık ta olsa uydurulması gerek.

   Bugün için 5 bin 500 TL olan asgari ücretin yükseltilmesi ve maaşların artırılması ile piyasanın da yükseleceği malum. Çünkü maaşların yükseltilmesini bekleyen kesimlerin olduğu aşikar.

  Bazı kesimlerin feryadını işitir gibi oluyorum. Maaş yükseltilmesin, piyasa yerinde kalsın diyenlerin feryadı bunlar.

   Yeter mi?

   Asla yetmez. Çünkü bugünkü ekonomik şartlar altında özellikle asgari ücretli ve emeklilerin geçinmesi zaten bir mucize.

   Diyorum ki:

    Bizi yönetenler bu ekonomik sıkıntılara ne zaman çözüm bulacak?

    Acaba Maliye Bakanının dediği gibi 30 yıl sonraki gençler, “Bu irade şunu çok iyi bilir, kaderin üstünden bir kader vardır. Bu kader, bu ülkeyi 21. yüzyıl ülkesi yapacak. Bu kader, ' Türkiye Yüzyılı' derken, bunu dillendirenleri de asla yarı yolda bırakmayacak. Başaracağız ve yüzyılın sonuna gelindiğinde torunlarımız, emek sarf eden görünen ve görünmeyen tüm kahramanları öyle bir yad edecek ki, iyi ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, iyi ki 21. yüzyılda dünyaya geldim, iyi ki 21. yüzyıla damga vuran Recep Tayyip Erdoğan'ın torunlarıyım' diyecek” gibi sözler mi sarf edecek. Yani ekonomimiz jet gibi yükselecek mi?

   30 yıl sonrasının kahini olmak haddime değil. Onun için Bakan beyin sözlerini yorumlamak bile bence imkansız…