Emekli olup ta sık, sık doktora gitmeyen ve eczaneden ilaç almayan vatandaş yoktur her halde. Hele hele eczaneden ilaç alırken para vermeyen de yoktur her halde.

Düşünebiliyor musunuz?

Yıllarca ülkeye hizmet etmişsiniz, sigorta parası ödemişsiniz, verginizi aksatmadan vermişsiniz, sonra da emekli olmayı beklemiş ve emekli olmuşsunuz.

Sonrası!..

Gayet açık ve net.Hasta olmayacaksın, doktora gitmeyeceksin ve de ilaç almayacaksın. Eğer bunları yaparsın ücret ödeyeceksin.

Emekli olup ta mutlaka doktora gidip reçete yazdırmışsınızdır. İlacınızı alıyorsunuz ama, eczacıya para ödemek zorunda da kalıyorsunuz. Doktor parası da maaşınızdan kesiliyor galiba.

Güya emekli ücretsiz tedavi görecek ve ilacını ücretsiz alacaktı ya ama bu da fos çıktı.

Ama söylemeyi unuttum. Eğer yabancı iseniz, hele, hele Suriyeli önemli misafirlerimiz iseniz doktorunuz da ilacınız da bedava. Hani ağaya beleş, denirdi ya. Onun misali, Suriyeliye beleş, yerliye, paralı.

Sahi, bir emekli 10 bin TL. ile cebelleşirken, hayatta kalmaya çalışırken, üstüne üstlük bir de ilaç parası vermeye neden zorlanıyor acaba?

Doktor ve ilaç parası vermemek için Suriyeli kimliği mi kullanmak gerek. Elbette Türklüğümüzle övünüyor ve de gurur duyuyoruz. Ama yetkililerden de Türklere karşı saygılı olmalarını beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum…