Eskiler bilir, yaşı küçük olanlar bilmezler. Büyük şehirlerden, küçük yerleşim birimlerine Cambazların, şarkıcıların, küçük tiyatro oyuncularının ve halk ozanlarının katıldığı, kumpanyalar gelirlerdi. O yerleşim yerinin meydanına, çadırlarını kurarlar ve her akşam etkinliklerini sürdürürler gösterilerini yaparlardı.

       Etkinlikler devam ederken, ya da şehir sokaklarında uzun bacaklı cambaz, reklam için dolaşırken, hırsızlar, soysuzlar, yankesiciler de, o yerleşim birimine hücum ederlerdi.  Kendilerine has nafaka çıkarma yöntemlerini kullanırlar, oradaki insanları  bu etkinlikler süresince “cambaza bakın” diye, diye usulüne uygun soyarlardı.

      Sözüm meclisten dışarı, benzetmek gibi asla olmasın ama, milletimizin dikkatinin başka yere çekildiği zamanlarda ilginç yasalar çıkarır bizim Millet meclisimiz.

   Bu bundan önceki zamanlarda da, şimdilerde de yaşanmaya devam ediyor.

     Milletin gözü kulağı, Fransa meclisine çevrilmiş iken, Aman sözde Ermeni soykırım yasası çıkmasın diye pür dikkat beklerken; bir gece yarısı Yüce Meclis, Yüce Millet Vekillerinin, yani kendilerinin ve emeklilerinin maaşlarına zam yaptı.

     Bir çoğumuz ne olacak onlara bu maaş yetmez diyorsunuz.

 Haklısınız, vekillerimizde öyle diyorlar, biliyorum.

    Çünkü onların birçokları seçilebilmek için Milyon TL ler harcadılar

    Onlar bu maaşlarıyla harcadıklarını geri alabilmek için, bırakınız dört yılı, ölünceye kadar hem emekli, hem de vekil maaşlarını alsalar da, harcadıklarını karşılayamazlar.

   Adamlar hepten zararda olacaklarına, bırakınız zararın bir kısmını bari çıkarsınlar.

   Vatan Millet aşkı Sayın Vekillerimize bu kadarda zarara sokmamalıdır ayrıca.

   Hangimiz Vatan Millet aşkıyla Milyon TL ler harcadık ki?

   Hangimiz onlar kadar Vatan Millet aşkıyla yanıyoruz ki?

   Hangimiz çoluk çocuğuna harcadığı zamanını bu millet için onlar kadar harcadı ki?

   Söyler misiniz bana vaatlerinin içinde hangisi kendi maaşıma ve emekli olduğum zaman alacağım maaşıma ilk iş olarak zam yapacağım diye söylemedi ki?

   Vekillerimiz haklı! Onlara bu maaş yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı yetmez.

Acıyın vekillerimize, haksızlık etmeyiniz. Onlar bizim vekillerimiz. Biz asiller her şeye katlanırız .

   Bize 700 TL lik asgari ücret yeter. Yetmezse Fak Fuk Fondan aldığımız poşetler yetişir imdadımıza. O da yetmezse belediyelerimizin dağıttığı kömürler yetişir imdadımıza.

 

    Ben gazetelerde yazanlara, sokaklarda veryansın edilen maaş zammı protestolarına katılmıyorum. Benim vekilim rahat yaşamalıdır. Harcadıklarını bari maaşlarıyla geri tahsil etmelidir. Aksi halde ihale yolsuzluklarına karışmalarına sebep oluruz pırıl, pırıl vekillerimizin. Öylesi daha mı iyi olur sizce?

 

   Çözüm soruyorsunuz değil mi?

 Önce seçim sistemi değiştirilecek. Parası olmayanda seçilebilir hale getirilecek. İş Bankasının CHP ye ayrılan kısmı aslında çok partili sistemde her partiye aynı oranda dağıtılmalıydı ve vekil adayları cebinden değil  bu paradan harcamalarını yapmalılar.

    Şimdiki Çözüm ise: Bugün bu yasanın çıkmasını sağlayan vekillerimize, yanınıza geldiğinde Aferin size Vekil bey, Ben asilim 700 TL yi, yetiriyorum Sen benim vekilimsin eski maaşını yetiremedin benden izinsiz maaşına zam yaptın deme cesareti göstermektir. Bunu ben diyorum sizde diyemediğiniz sürece yakınmaya ve şikayet etmeye hakkınız yoktur.

    Atatürk e Vekil maaşlarına zam yapacaklarını söylediklerinde “Öğretmen maaşını geçmesin” buyurmuşlardır. Hadi buyurun O günler ile bu günlerin farkını siz söyleyin.

 

 Ha bu arada yeni yılınız kutlu olsun Huzurlu, adil sağlıklı günler diliyorum sizlere dostlarım.