Dolar, haftanın ikinci gününde de yükselişini sürdürerek Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Baskı altında tutulan dolar kuru, 31 liranın üzerine çıkarak yükseliş trendini koruyor. Vatandaşlar, doların seçim sonrasında da yükselişini sürdürüp sürdürmeyeceğini merak ediyorlar.

Küresel Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı! İşte Güncel Ayrıntılar... Küresel Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı! İşte Güncel Ayrıntılar...

Bankalararası Piyasa ile Kapalıçarşı arasında dolar fiyatındaki makas hala devam ediyor. Kapalıçarşı'da fiziki dolara olan talep her geçen gün artıyor ve dolar baskı altında yükselişini sürdürüyor. Bugün Kapalıçarşı'da dolar 31,25 liradan, Euro 33,85 liradan, İngiliz Sterlini ise 39,60 liradan alıcı buluyor.

Piyasa, seçim sonrası dolar kurunda sert bir düzeltme bekleyerek fiyatlanmaya devam ediyor. Seçim sonrası dolar kurunda ciddi anlamda yükseliş beklenirken, Merkez Bankası'nın karar metninde "Türk Lirası reel değerlenme sürecine katkılarını sürdüreceklerini yani Türk Lirasının enflasyondan daha az değer kaybedeceğini" ifade etmişti. Ancak yerli yatırımcılar tam tersini düşünerek dolara olan yatırımlarını artırmaya devam ediyorlar. Analistler, KKM devam ettiği sürece dolar kurunun 30 liradan 60 liralara çıkmayacağını, elinde dolar tutanların enflasyon karşısında yine kaybedeceğini vurguluyorlar. Mart ayında 32 lira, Nisan ayında ise 34 lira dolar beklentisi ise hala devam ediyor.

Editör: Ceyda Nur Öner