Nizip CHP İlçe Başkanlığına o isim seçildi! Nizip CHP İlçe Başkanlığına o isim seçildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Uraloğlu, uydunun 4 Haziran'da ABD'nin Florida Eyaleti'ndeki Cape Canaveral Uzay Üssü'ne gönderildiğini hatırlatarak, tüm testlerden başarıyla geçtiğini ve yörüngesine fırlatılmak üzere hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bakan Uraloğlu, başarılı bir nakil sürecinin ardından yaklaşık 1 ay süren fırlatma prosedürlerinin tamamlandığını söyledi. Türksat 6A'nın Falcon 9 roketi ile 8 Temmuz 2024 tarihinde ABD yerel saatiyle 17.20'de, Türkiye saatiyle 9 Temmuz gece yarısı 00.20'de uzaya gönderileceğini açıkladı. Türkiye'nin 1994 yılında Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüveninin, ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A ile taçlandırılacak olmasının gururunu paylaştı.

Türksat 6A'nın Hikayesi

Türksat 6A'nın hikayesinin, Teknoloji Transfer Programı ile birlikte Türksat 3A'nın yapımı sırasında başladığını ifade eden Uraloğlu, "Türksat tarafından başlatılan program ile 3A'nın yanı sıra 4A ve 4B'nin yapımında da Türksat mühendislerinin yer alması sağlandı. Ayrıca, Türksat 5A ve 5B'nin yapımında 12 Türksat mühendisi; uydu tasarım, üretim ve test aşamalarında bulundu. Bugün, yüzde 80'in üzerindeki yerlilik oranıyla ve 84 yerli ekipman kullanarak uzayda iz sahibi olma hedefimize büyük bir başarı ile ulaştık," dedi.

Türksat 6A'nın Hedefleri

Uraloğlu, Türksat 6A'nın faaliyete geçmesiyle mevcut uyduların yedekliliğini sağlayacağını ve kapasiteyi artıracağını belirtti. Jeosenkron, yani yer sabit haberleşme uydusu olarak Türksat 6A'nın Türkiye'deki uydu ekosisteminde önemli bir kilometre taşı olacağını ifade etti. Uraloğlu, "Uydumuz, TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri başta olmak üzere, geniş bir kapsama alanında ülkemizin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak," diye ekledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ