Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "En çok endişe ettiğim yer" diyerek Tunceli'yi işaret etti. O il ve 18 ilde şiddetli bir deprem beklendiğini açıkladı. Hazırlıkların tamamlanması ve önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki de deprem beklenen yüksek riskli bölgeleri işaret etti. İşte Türkiye'de deprem beklenen bölgeler:

Yüksek Riskli Bölgeler


Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, 6 Şubat depreminden sonra yaptığı açıklamalarla dikkat çekiyor. "2019 yılından sonra Türkiye'de 4 ve 5 şiddetinde depremler ara ara olmaya devam ediyor. Bu büyük depremin habercisi olarak söylenemez ama dünya genelinde bir deprem hareketliliği var." şeklinde açıklamalarda bulunan Moriwaki, Türkiye'de 4 kritik bölgeyi işaret etti.

4 Bölge İçin Deprem Uyarısı!


Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, özellikle İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir'de deprem beklendiğini söyledi. Ege Bölgesi'nde 7'nin üzerinde deprem beklemediğini belirten Moriwaki, Ege'nin diğer bölgelere nazaran fay hattının ince, kısa ve yatay olduğunu da kaydetti.

Küçük Depremler Büyük Depremin Habercisi Mi?


Moriwaki'nin uyarılarına göre, "Gemlik'te meydana gelen 3,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında Konya, Malatya gibi bölgelerde de aralıklarla depremler oldu. Bu depremler, büyük bir sarsıntının öncüleri olabilir. Güney ve kuzey fay hatları birbirini tetikliyor. Özellikle Bursa-Gemlik, Balıkesir, Yalova gibi yerlerde 7 üzerinde bir deprem riski bulunuyor. Bandırma bölgesinde küçük ama sık depremler yaşanıyor. Bunlar büyük bir depremin işaretçisi olabilir." Çanakkale bölgesine dikkat çeken Moriwaki, "Bu bölgede günde 20-30 kere küçük depremler oluyor ama ileride büyük bir deprem olabilir. Çanakkale tarafında tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yaşanan küçük depremler, olabilecek büyük depremlerin önüne geçmiyor" dedi.

Bisikletlere ne oldu? Bisikletlere ne oldu?

Bursa'da ortaya çıkan fay hattına da dikkat çeken Moriwaki, "Bu fay hattını görmenin önemi yok. Kimse endişelenmesin. Japonya'da yüzde 60'dan fazla yeni fay hattından deprem meydana geliyor." şeklinde konuştu.

Marmara Depremi Yakın Mı?


Prof. Dr. Naci Görür, büyük İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin deprem riskine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Görür, beklenen Marmara depremine ilişkin de açıklamalara yer verdi. Görür, "En çok endişe ettiğim yer" diyerek Tunceli bölgesi için deprem uyarısında bulundu. Bu bölgede deprem gerçekleşme periyodunun dolduğunu vurgulayan Görür, Marmara depremine ilişkin de konuştu: "Marmara'ya, İstanbul'a dikkat edin" dedi.

7 Büyüklüğünde Deprem Nerede Olacak? O İller İçin Vakit Doldu!


Öte yandan, Prof. Dr. Naci Görür, özellikle Kahramanmaraş depreminden sonra sık sık 7 ve üzeri deprem riski uyarısı yapıyor. "Fay hattı üzerinde yaşayan illerin kaderi Maraş ve Hatay gibi olacak" diyen Görür, deprem riski olan illeri açıkladı. İşte deprem riski yüksek 18 il:

Eskişehir
Denizli
Muğla
Erzincan
Kayseri
Tokat
Kahramanmaraş
Hatay
Kocaeli
Osmaniye
Bingöl
Konya
Erzurum
Aydın
Balıkesir
Burdur
Manisa
Hakkari

Editör: Hatice Zengin