Bu yöntem, 'moleküler kırıcılar' (molecular jackhammers - MHJ) adını alıyor ve kemoterapinin alternatifi olarak değerlendiriliyor. Bu tedavi yöntemi, kanserli hücreleri doğrudan hedef almayı ve onları yok etmeyi amaçlıyor.

İnternetten Alınan Diş Beyazlatma Kitlerine Dikkat! İnternetten Alınan Diş Beyazlatma Kitlerine Dikkat!

MHJ tedavisinde, tıbbi görüntüleme işlemlerinde kullanılan siyanin boyasına benzer bir boya, vücuda veriliyor. Bu boya, kanser hücresine bağlandıktan sonra, vücuda zarar vermeden derinlere nüfuz edebilen bir kızılötesi ışıkla aktif hale getiriliyor. Ortaya çıkan titreşimler, kanserli hücrelerin hücre zarının yırtılmasına ve böylece kanserin temizlenmesine neden oluyor.

Bu yöntem, şu anda sadece fareler üzerinde denendi ve prensipte çalıştığı gösterildi. Ancak insanlar üzerindeki deneylerin gerçekleştirilmesinin yıllar alacağı belirtiliyor. Bilim insanları, MHJ teknolojisinin kemoterapiye kıyasla çok daha az yan etkiye yol açacağını ifade ediyorlar. Ayrıca, agresif bir deri kanseri türü olan melanomlu fareler üzerinde yapılan deneylerde, denek hayvanların yarısında kanser hücrelerinin tamamen yok edildiği rapor edildi. Bu teknoloji, vücuttaki kanserli hücre kalıntılarının tespiti için de kullanılabilir.

Bu gelişme, kanser tedavisi alanında önemli bir adım olabilir ve kemoterapinin yerini alabilecek bir alternatif sunabilir. Ancak, insan deneylerine kadar geçecek süre ve bu yeni yöntemin etkinliği ve güvenliği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Editör: Ebru Kont1