Gaziantep, 2 milyon 164 bin 134 nüfusu ve misafir ettiği 428 bin Suriyeli mülteci nüfusu ile Türkiye’nin en büyük metropolleri arasında yer alıyor. Yoğun göç alan kentte sağlık alanında aksamalar tartışılırken, Gaziantep’in sağlık haritasını sizler için çıkardık.

ÖZEL HASTANE CENNETİ

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, kentte 13’ü kamu, 18’i özel hastane olmak üzere toplam 31 hastane bulunuyor. Kamu Hastanelerinin 2 tanesi Şahinbey ilçesinde olurken, 4 tanesi Şehitkamil ilçesinde yer aldı.

Ağirlik Kamudamudurbeyjpg

YATAK SAYISI YARI YARIYA

İl Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgilerde kamu ve özel hastanelerde bulunan yatak sayıları da yer aldı. Buna göre, Gaziantep’te Kamu Hastanelerinde 4 bin 460 yatak, Özel Hastanelerde ise 2 bin 581 yatak kapasitesi bulunuyor.

ŞEHİR HASTANESİ FARKI

Kamu Hastanelerinde yatak sayısının ağırlıklı olarak Şahinbey İlçesinde olduğu görüldü. İlçede toplam yatak sayısı 2 bin 200 oldu. 2 kamu hastanesinin bulunduğu Şahinbey’de 1875 Yataklı Şehir Hastanesi’nin devreye alınması ile birlikte yatak sayısı ciddi oranda arttı. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yıkımının yatak sayısının gerilemesinde etkili olduğu düşünülüyor.

Uzmanı Uyardı! Bu uyarıları dikkate alın Uzmanı Uyardı! Bu uyarıları dikkate alın

ŞEHİTKAMİL’DE 2 BİN YATAK

Öte yandan kamu hastanelerinin yoğunlaştığı  Şehitkamil ilçesinde ise 4 hastane bulunuyor. Bu hastanelerin toplam yatak kapasitesi ise 2 bin oldu.

ASM SAYISI 191

İl Müdürlüğünden alınan verilerde kent genelinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinin sayısı da yer aldı. Buna göre, il genelinde 191 tane Aile Sağlığı Merkezi bulunuyor. Şahinbey ilçesinde 80 ASM, Şehitkamil ilçesinde 78 ASM bulunduğu bilgisine yer verildi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar ile ASM sayısının 100 kadar artırılması planlanıyor.

Bunun Adı Firsatçilikozel Hastanelerin Acil Servisleri Ucret Talep Edebilir Mi Tr Mgc Legal

SAĞLIK YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

Beyekent’e yapılması beklenen 800 yataklı hastane, yapımı devam eden 25 Aralık Devlet Hastanesi 300 Yataklı Ek Bina, Cengiz Gökçek Hastanesi 300 Yataklı Ek Bina, Oğuzeli ve Nurdağı’nda devam eden hastane inşaatları ve yıkılan Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerine yapılması planlanan 400 yataklı hastane ile kamu hastanelerinde yıllardır kronik hale gelen yatak sıkıntısının çözümlenmesi bekleniyor. AYHAN DUMAN

Editör: Barış Kaya