Emeklilik sürecine girenler ve emeklilik başvurusu yapacak olanlar için sevindirici bir gelişme yaşanıyor. Bayram ikramiyelerine yapılan yüzde 50'lik zam, yeni emekli adaylarını da kapsayacak. Ancak, bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken belirli tarihler bulunuyor. Öte yandan, kamu çalışanları ve emekliler için promosyon fırsatlarının artmasıyla birlikte, emekliye ödenecek ek gelir fırsatları da çoğalıyor. Hem aktif görevdeki çalışanlar hem de emekli kesim, artan maaşlarının yanı sıra promosyonlarla da destekleniyor. Bu gelişmeler, emeklilik sürecindeki adaylar için önemli bir destek ve motivasyon kaynağı oluşturuyor. Detaylar haberimizde...

Son zamanlarda bankaların, hem çalışanlara hem de emeklilere yönelik promosyon imkanlarını genişletmesi dikkat çekiyor. Özellikle emeklilere yönelik promosyon kampanyaları hareketlenirken, kamu sektöründe yapılan sözleşmelerde önemli rakamlar göze çarpıyor. Bankalar, müşterilerine ek avantajlar sunmak amacıyla çalışanlara ve emeklilere çeşitli promosyonlar sağlıyor.

İş İlanlarındaki Büyük Sırrı Çözemediler: Günlük 1500 TL Maaşla Çalışacak Elemanlar Neden Bulunamıyor? İş İlanlarındaki Büyük Sırrı Çözemediler: Günlük 1500 TL Maaşla Çalışacak Elemanlar Neden Bulunamıyor?

EK ZAM TABLOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Böylece emeklilerin yıllık ikramiye bedeli 6 bin liraya çıkmış oldu. Başkan Erdoğan'ın açıklamasının ardından yasal düzenleme hazırlanarak TBMM'ye sunuldu. Ödenecek zamlı ikramiyeden SGK'dan maaş alan tüm hak sahipleri yararlanacak.

Bu arada emeklilik için gün sayanlar, başvurusunu yapmış ancak işlemlerin tamamlanmasını bekleyenler ya da yeni emekli olanlar da bu ikramiyeden yararlanacak.

İKRAMİYE İÇİN ÖNEMLİ TARİHLER

Bayram ikramiyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş alan vatandaşlara ödenmektedir. Bu nedenle ana kriter, aylık gelir alıyor olmaktır. Dolayısıyla emekliler de, aylık maaş alanlar veya maaş almaya başlayanlar bu ikramiyeden yararlanabilirler.

Bu yıl için ilk ikramiye, Ramazan Bayramı öncesi 1-9 Nisan tarihleri arasında ödenecektir. Yani 1 Nisan'dan itibaren maaş almaya hak kazanan veya kazanacak olan tüm emekliler bu ikramiyeyi alacaklardır.

Eğer EYT'liler veya diğer sigortalılar 31 Mart'a kadar emeklilik için başvurmuşlarsa, işlemleri tamamlanmasa bile Ramazan Bayramı ikramiyesini alacaklardır. Örneğin, Şubat ayında başvuran bir EYT'li sigortalı için ilk aylık tarihi 1 Mart olacak ve bu tarihten itibaren aylığı hesaplanacaktır. Mart ayında başvuran birisi için ise emekli aylığı 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak ve hesaplanacaktır. Böylece her iki emekli de, işlemleri tamamlanmış olsa da tamamlanmasa da toplu para alacağı zaman ikramiyeden yararlanabilecektir.

Yılın ikinci ikramiyesi ise Kurban Bayramı öncesinde, yani 10-15 Haziran haftasında ödenecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ikramiye zammı, milyonlarca emeklinin beklediği bir gelişme oldu. Bayram ikramiyesini 2018'de başlatıklarını belirten Başkan Erdoğan, "Önce bin liraydı, ardından bin 100, sonra 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Fatma Gültekin