Emekli Sandığı'ndan emekli aylığı alanları doğrudan ilgilendiren bir haber geldi.

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Asgari ücrete ara zam gelecek mi?

Emekli Sandığı'ndan emekli aylığı alanların merak ettiği sorulara cevap bulundu. Emekli memurların Ocak ayı 2024 zam farkı ile harp ve vazife malullerinin 2023 ek ödemeleri bugün itibariyle başlıyor. Bu ödemeler, hesaplara yatırılmaya başlandı. Hak sahipleri, bu ödemelerle ilgili detayları öğrenmek için ne kadar ödeme yapılacağını, ödemelerin nereden yapılacağını ve diğer tüm detayları araştırıyor. İşte merak edilen tüm detaylar...

Zam Farkı Ödemeleri Bugün İtibariyle Başlıyor

Milyonlarca emekli ve memurun maaşları yeni yılla birlikte zamlandı. Memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın ardından gözler zam farkı ödemelerine çevrildi. Emekli Sandığı'ndan maaş alan emekli memurların Ocak 2024 zam farkı ödemeleri ile harp ve vazife malullerinin 2023 ek ödemelerinin hesaplara yatacağı tarih daha önceden belirlenmişti. Milyonların beklediği gün geldi ve ödemeler bugün itibariyle başlıyor.

Toplam 19,3 Milyar Lira Fark Ödenecek

Zam farkı ödemeleriyle ilgili önemli açıklamalar yapılmış ve ödeme takvimi de paylaşılmıştı. Bu çerçevede aylıklarını her ay alanlar ile Kasım, Aralık ve Ocak dönemlerinde üçer aylık halinde alanlara 1, Aralık, Ocak ve Şubat döneminde aylık alanlara 2, Ocak, Şubat ve Mart döneminde aylık alanlara ise 3 aylık tutarında olmak üzere fark tahakkuk ettirildi. Bu durumda toplam 2 milyon 481 bin 769 kişiye 19,3 milyar lira fark ödemesi yapılacak.

Ödemeler Banka ve PTT Şubelerine Yatırılacak

Ayrıca, Emekli Sandığı Kanunu'nun ek 79. Maddesi gereğince yılın en geç ilk üç ayı içinde harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile bu kapsamda aylık bağlanan hak sahiplerine maluliyet derece ve göstergesine göre ek ödeme yapılıyor. Bu kapsamda 59 bin 33 kişiye toplam 992,9 milyon lira ödeme yapılacak. Hak sahiplerinin zam farkı ve ek ödemeleri banka ve PTT şubelerine yatırılacak.

Editör: Ebru Kont1