Mart Ayı Bütçe Uygulama Sonuçları Açıklandı! İşte Ayrıntılar… Mart Ayı Bütçe Uygulama Sonuçları Açıklandı! İşte Ayrıntılar…

Yeni yasa yürürlüğe giriyor! Bu borçlar bir anda silinecek! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. Kaçırmamak için detayları hemen öğrenin.

BU BORÇLAR SİLİNİYOR

Prim borçları nedeniyle hastane tedavilerini alamayan insanların borçları silinecek. İşsiz kalan vatandaşlar, Meclis görüşmelerini büyük bir ilgiyle takip ediyorlar. Torba yasa kapsamında yer alan maddeye göre, borçları nedeniyle tedavi olamayanlara bir yıl boyunca ücretsiz tedavi hakkı verilecek. Ekonomik zorluklar sebebiyle işsiz kalan ve sigortası kesilen vatandaşlar, af hakkındaki gelişmeleri dikkatle izliyorlar. GSS prim borçlarıyla ilgili mini af düzenlemesi, Meclis'ten çıkması bekleniyor ve yakından izleniyor.

Eğer yasa onaylanırsa, GSS prim borçları gecikme faizleriyle birlikte silinecek. Meclisteki 80 maddelik torba yasada, GSS borçlarının silinmesini öngören 54. madde bulunuyor. Torba yasa teklifinde yer alan bu maddeye göre, 1 Ocak 2014 tarihinden sonra GSS prim borcu olanların borçları affedilecek. Bu tarihe kadar biriken prim borçları gecikme faizleriyle birlikte temizlenecek. GSS prim borçları, asgari ücretle aynı oranda zamlanıyor. SGK'lı vatandaş işsiz kalır ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetleri aksarsa, prim borçları birikiyor. 2014 başlangıcına kadar ödenmesi gereken aylık prim tutarı 600 TL iken, senelik prim tutarı 7 bin 20 TL'ye eşitti. Birden fazla GSS borcu olan kişilerin bulunduğu aileler olabiliyor. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde meclise sunulacak teklif kabul edilirse, sigorta prim borçları silinecek ve hastaneye gidemeyen vatandaşların GSS prim borçları affedilecek. GSS prim borcu olan vatandaşlar, acil durumlarda hastaneye gidebiliyor ancak tedavilerine devam edemiyorlar.

Editör: Barış Tekeci