500 ml'lik pet şişe su 15 TL'ye yaklaşırken, küçük pet şişeler 10 TL'ye kadar yükseldi. Su fiyatlarındaki artışla birlikte, su firmaları talebin azaldığını belirtirken, su arıtma cihazlarına olan ilginin arttığı gözlemleniyor.

Su firmaları, zamların döviz ve akaryakıt maliyetlerindeki artıştan kaynaklandığını söylüyor. Ancak döviz ve akaryakıt fiyatlarının artış oranının su fiyatlarındaki artışın gerisinde kaldığı belirtiliyor. Son bir yıl içinde döviz ve akaryakıt fiyatları yüzde 68-80 arasında artarken, su fiyatları yüzde 120 oranında yükseldi. Bu fahiş fiyat artışı, yetkililer tarafından endişeyle karşılanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden Hamidiye Su da fiyatlarına zam yaptı. Hamidiye damacana suyuna yüzde 31 zam yapılarak yeni fiyatı 85 liraya yükseldi. Ambalajlı suların fiyatları da pet şişe ve ambalaj büyüklüğüne göre değişiyor. 500 ml pet şişe su 10 liraya, 1,5 litrelik pet şişe su ise 15 liraya kadar çıkabiliyor.

Depremlerden ders alınmadı, Kirişleri kesilen bina mühürlendi Depremlerden ders alınmadı, Kirişleri kesilen bina mühürlendi

Su fiyatlarındaki bu artış, tüketicileri ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakırken, su arıtma cihazlarına olan talebin artmasına neden oluyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu