Hazine ve Maliye Bakanlığı İBAN yoluyla ödeme alan, fiş ve fatura kesmeyen işletmelerle ilgili düğmeye bastı. Bakanlık İBAN yoluyla ödeme alan işletmelere yönelik hesaplarda inceleme başlatırken İBAN’ını kiraya veren vatandaşlarla ilgili de çalışma yapılacağı duyuruldu. İşletmelere bu kapsamda alışveriş kalemi başına 3 bin 400 TL ceza kesileceği duyuruldu.

İşletmeler Mercek Altındagmla4 Pxeaaohzb

GÖZLER GAZİANTEP’E ÇEVRİLDİ

Bakanlık açıklamasının ardından gözler Gaziantep’e çevrildi. Kente gelen turistler özellikle Ramazan Bayramı’nda büyük sıkıntılar yaşamıştı. Turistler, tarife asmayan, tarifeye uymayan, kredi kartı ile ödeme almayan, fiş ve fatura kesmeyen işletmelerle ilgili şikayetlerde bulunmuştu.

Ekran Resmi 2024 04 30 15.22.50

ÇÖZÜM OLMADI

İbre Murat Şerbetçi’den yana! İbre Murat Şerbetçi’den yana!

Gaziantep Valisi Kemal Çeber’e de ulaşan şikayetler sonrasında Gaziantep’in Gastronomi Yolculuğu konulu bir toplantı yapılmış bu toplantıda da vatandaşlardan gelen şikayetler ele alınmıştı. Yapılan toplantıda taraflara gelen şikayetler iletilse de çözüm olmamış, özellikle Gaziantep Kalesi bölgesinde yer alan işletmelerin yoğun şekilde şikayet edildiği bilgisi paylaşılmıştı.

4 ANA BAŞLIKTA ŞİKAYETLER ALDIK

Geçtiğimiz gün Gazetemize ziyarette bulunan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, pahalılık ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Vali Çeber, Ramazan Bayramı’nda 4 ana başlıkta şikayetler aldıklarını kaydetti. Vali Çeber, Bunlardan ilki işletmelerin açık olmaması, pahalılık, hijyen ve gürültü kirliliği konuları oldu. Bayramda Gaziantep’te işletmelerin açık olmaması gibi bir durum var. Nasıl ki bir turist Rize’de Ayder yaylasına gittiği zaman oranın lezzetlerini tatmak istiyorsa Gaziantep’e geldiği zaman Çağdaş’ta kebap yemek, Koçak’tan Baklava almak, Halil Usta’da küşleme yemek istiyorlar. Bu işletmelerin Bayramda kapalı olmaması gerekir. Bayramda açmaları gerekiyor, insanlar bu lezzetleri tatmak için gerekiyor.’’

İşletmeler Mercek Altındapahalilik Çaliştayiaw124116 02

SÜREKLİ DENETİM YAPILACAK

Gaziantep’in 5 milyon turist hedefi olduğunu ifade eden Çeber, “Bunu başarmak için devlete ve belediyelere görev düştüğü kadar esnafa da görevler düşüyor. Bayramdaki pahalılığı ve işletmelerin açık olmayışını kabul edemeyiz. Gaziantep’in bilinen mekanları, artık her zaman açık olacaklar, belediye de bizler de sürekli denetimler yapacağız” dedi.

İşletmeler Mercek Altındaesnaf, Gazi̇koop Ile Nefes Alacak…Pahalilik Algisi!Gastro

VATANDAŞLAR SES YÜKSELTTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklamasının ardından Gaziantep’te işletmelere yapılacak denetimler merak konusu oldu. Gaziantepli vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden işletmelerde yaşanan olumsuzlukları paylaştı. ‘’Bir baklava firması yüzde 1 KDV kesiyor.  Baklavanın KDV’si yüzde 10, o nedenle tüm fişler incelenmeli.’’ ‘’Fiş kesmeyenler, KDV i bilerek düşük kesenleri size iletsek sizler de bunu paylaşsanız belki Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı İşlerini yapmaya, unuttukları denetimlere yeniden daha sık tek  tek sokak cadde fabrika gezerek sahada yaparlar. Saha denetimi şart. Görünür olmalı her yerde.’’ ‘’Ünlü bir katmerci halen pos cihazı bulundurmuyor.  Bir Katmer 400 TL olur mu?’’ ‘’Kale altındaki kebapçıları ve ciğercileri unutmayalım.’’ ‘’Beter olsunlar! Daha büyük cezalar kesilmeli ki caydırıcı olsun. Ne zaman gitsem pos cihazı çalışmıyor, İBAN’a at diyorlar.’’ Vatandaşlardan gelen bu şikayetler, Hazine ve Maliye Bakanlığı ekiplerinin Gaziantep’te yoğun mesai harcayacaklarının göstergesi oldu. AYHAN DUMAN

Editör: Barış Kaya