Adana'nın merkez Yüreğir ilçesindeki sulama kanalında, su çekildikten sonra at ve eşek kemikleri ile et kalıntılarının ortaya çıkması, çevredeki vatandaşları endişelendirdi. Kokudan rahatsız olan vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Bölgeye gelen ekiplerin incelemesi sonucunda kalıntıların at ve eşeklere ait olduğu belirlendi. Ekipler, sulama kanalındaki kalıntıları temizleyerek inceleme başlattı.

Uzmanlardan Uyarılar Geldi

Olayın ardından Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Köse, kaçak et konusunun sadece Adana'nın değil, tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu belirtirken, kasapların denetimlerine rağmen kesimlerin yüzde yüz engellenemeyeceğini ifade etti.

Kaçak Et Nasıl Anlaşılır?

Nihat Köse, vatandaşlara at ve eşek etini nasıl anlayabilecekleri konusunda bilgi verdi. Etin kıyma veya lop haline geldiğinde bakarak anlamanın zor olduğunu dile getiren Köse, kaçak kesilmiş her tür etin tehlikeli olduğunu vurguladı. Ruhsatlı kesimhanelerde kesilmeyen ve mühürsüz olan etin kaçak olduğunu belirten Köse, vatandaşların et alırken mutlaka veteriner hekime danışmalarını ve karkası mühürlü etleri tercih etmelerini önerdi.

At Eti Nasıl Ayırt Edilir?

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, vatandaşların ilk olarak güvenilir yerlerden et almaları gerektiğini vurguladı. Etin renginin pembemsi olması gerektiğini ancak sulu olmaması gerektiğini belirten Yağmur, at etinin sulu olduğunu ve pişirildiğinde suyun mangalı söndürdüğünü ifade etti. Ayrıca, kasapların müşterilerin güvenini kazanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Diyarbakır Anneleri: Umudun ve Direnişin 1687. Günü Diyarbakır Anneleri: Umudun ve Direnişin 1687. Günü


At 2 1
Editör: Muharrem Türkoğlu