Türkiye'de 31 Mart seçim günü yerel seçimler için oy kullanmak üzere sandık başına giderken, seçimden sonraki gün okulların tatil olup olmayacağı merak konusu. Birçok vatandaş, seçim günü okullarda sandık görevlisi olarak bulunacak ve uzun saatler boyunca oy sayımı gibi işlemleri gerçekleştirecek. Bu bağlamda, gözler 1 Nisan Pazartesi günü okulların tatil olup olmayacağına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasını bekliyor.

1 Nisan Okullar Tatil mi?

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleşecek yerel seçimlerin ardından oy sayımı işlemleri okullarda yapılacak. Oy verme işleminin ardından, oy sayımı, dökümü ve tutanak düzenleme gibi süreçler gece geç saatlere kadar devam edecek. Ancak 1 Nisan'da okulların tatil olup olmayacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Geçtiğimiz yıllarda, 14 Mayıs ve 29 Mayıs'ta gerçekleşen seçimlerin ertesi günü okullar tatil edilmişti.

Oy Verme İşlemi Saat Kaçta Başlayacak, Kaçta Bitecek?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin mart ayında olması sebebiyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene aldı. Bu nedenle Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi.

Gaziantep'te Şoför Şiddetine İsmet Özcan'dan Jet Açıklama! Gaziantep'te Şoför Şiddetine İsmet Özcan'dan Jet Açıklama!

1 Nisan Pazartesi Üniversiteler Tatil mi?

Seçimlerin ardından gelen 1 Nisan Pazartesi günü, üniversitelerin tatil olup olmayacağına dair karar, her bir üniversitenin rektörlüklerinde alınacak.

1 Nisan Resmi Tatil mi?

1 Nisan Pazartesi günü okulların tatil olup olmayacağına dair resmi bir açıklama bulunmamakla birlikte, seçim sonrasında okulların tatil edilmesi bekleniyor. Ancak 1 Nisan'da okullar haricinde tüm kamu kurumlarının hizmet vermeye devam etmesi bekleniyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu