Bugün Malatya’da deprem mi oldu, kaç şiddetinde (22 Şubat) AFAD deprem veri listesi, hangi illerde deprem meydana geldi Bugün Malatya’da deprem mi oldu, kaç şiddetinde (22 Şubat) AFAD deprem veri listesi, hangi illerde deprem meydana geldi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde otomobillere yönelik "kara kutu" zorunluluğu getiriliyor. Temmuz ayından itibaren geçerli olacak bu düzenleme, M1 kategorisindeki sekiz koltuklu otomobilleri, pick-up kamyonetleri ve 3.500 kilogramın altındaki ağırlığa sahip N1 sınıfı araçları kapsayacak.

Bu yeni düzenleme kapsamında, EDR sistemi (Endpoint Detection and Response - Uç Nokta Tehdit Algılama ve Yanıt), araçların hava yastığı sistemine entegre edilecek ve isteğe bağlı olarak kapatılamayacak. Hava yastığı ve emniyet kemeri sensörleri devreye girdiğinde EDR aktif olacak. Ayrıca, aracın kaputu açıldığında veya yatayda/dikeyde hızı 0,15 saniyede saatte 8 kilometreden fazla arttığında sistem devreye girecek.

Kara kutular, araçların hız, fren, pozisyon, titreşim ve gömülü güvenlik sistemleri verilerini kaydedecek. Acil durum tespit edildiğinde araç, zorunlu eCall sistemi aracılığıyla yardım çağırabilecek. EDR sistemi, araç verilerini yüksek isabetlilikle kaydedecek ve bu verilere sadece acil durumlarda yetkililer tarafından erişilebilecek şekilde korunacak. Bu sayede, sürücüye ait verilerin gizliliği ön planda tutulmuş olacak.

27 ÜLKEDE GEÇERLİ OLACAK

27 Avrupa Birliği ülkesinde geçerli olacak olan bu yeni düzenleme, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç gibi ülkeleri kapsayacak.

AB’YE YASA TEKLİFİ VERİLDİ

Öte yandan, ABD'de bu tür cihazların zorunlu hale getirilmesine yönelik bir yasa teklifi 2012 yılında sunulmuş, ancak teklif 2019 yılında geri çekilmiştir. 2022 yılı itibariyle ABD'de bu konuda yeni bir yasa üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Editör: Fatma Gültekin