YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YÖKDİL sınav sonuçlarının açıklanması, ÖSYM sınav takvimine göre 15 Mart tarihinde gerçekleşecek. Bu sonuçlar, yayımlandığı tarihten itibaren 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Sınav sonuçları, adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan https://sonuc.osym.gov.tr adresinden ve mobil uygulamalarından kolaylıkla öğrenebileceklerdir. ÖSYM tarafından adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek, bu nedenle adayların sonuçları kendi başlarına bu platformlar üzerinden takip etmeleri gerekecek.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların daha önce almış oldukları sınav veya yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre otomatik olarak yeniden düzenlenmez. Bu nedenle, adayların kimlik bilgilerinde herhangi bir değişiklik olduğunda, sonuçlarına etki etmemesi için bu bilgileri ÖSYM'ye güncellemeleri önemlidir.

DEĞERLENDİRMELER NASIL YAPILACAK?

Yanlış cevaplar, değerlendirme sırasında dikkate alınmayacak; yalnız doğru cevaplar değerlendirme için dikkate alınacaktır. ÖSYM, cevap kâğıtlarını optik okuyucuyla okuyacak ve bilgisayar ortamında değerlendirecektir.

Okul İdarecilerinin Yeni Görev Yerleri Ne Zaman Belli Olacak? Okul İdarecilerinin Yeni Görev Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular, değerlendirme dışı bırakılacak ve geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenerek puanlama yapılacaktır. Bu sayede, adil bir değerlendirme süreci sağlanacaktır.

Sınav sonrasında ÖSYM Başkanlığı tarafından cevaplarının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular bulunması halinde, güncellenen cevap anahtarı esas alınarak puanlama yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden sınav puanları hesaplanacaktır, böylece adil bir değerlendirme sağlanacaktır.

Editör: Barış Tekeci