Son dönemlerde elektrikli araçlar trafikte yoğunluğunu arttırdı. İnsanların çok da hazır olmadığı bu yeni dönem trafik lambalarına dördüncü bir renk daha eklenebilir mi? sorusunu gündeme getirdi. Amerika'da bir araştırma yapıldı ve bu araştırmanın sonucunda otonom ve elektrikli araçların trafikteki dezavantajına dikkat çekildi. 

Sarı, yeşil ve kırmızı ışıklara ek beyaz bir ışık eklenmesinin gerekli olduğuna karar verildi. Trafikte yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilmesi hedefleniyor. Türkiye buna hazır mı? Elektrikli otonom araç kullanımı Türkiye'de de yavaş yavaş artmaya başladı. Yurt dışında olduğu gibi Türkiye'de de elektrikli araçların pazar payı artarsa böyle bir uygulama gelebilir.  

PİLOT UYGULAMA OLARAK BAŞLIYOR!

Ancak uzmanlar bu konuya pekte sıcak bakmıyor. Elektrikli otonom araçların kullanımı Türkiye'de artarsa geleneksel trafik düzenlerinde büyük değişikliklere sebep olabilecek. Amerika'daki trafiğin beyaz ışıkla çözülmesi Türkiye'de aynı etkiyi vermeyebilir. 

Yurt dışında yakın zamanda pilot uygulama olarak başlatılması beklenen bu yeni sistem bilim insanlarına göre %90'a yakın verim artışı sağlayacak. Trafikteki elektrikli araç sorunu çözülürse yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan bu araçlara olan talebin daha da artması bekleniyor. 

Trafik ışıklarının değişiminin gündemde olduğu bir dönemde bu kez iki farklı yakıt türünün piyasalara girebileceği söylendi. Hatta bazı çevrelerden bu yeniliğin akaryakıt fiyatlarını düşürebileceği fikri de yükseldi. 

Almanya Cumhurbaşkanı Gaziantep’e Geliyor Almanya Cumhurbaşkanı Gaziantep’e Geliyor

TÜRKİYE'YE GELİR Mİ?

Almanya'da Nisan ayında başlayan iki yeni yakıt türü çevre dostu bir alternatif ortaya çıkarıldı. B10 ve XTL adı verilen iki farklı dizel yakıt türü sürücüler için yeni ve iyi bir seçenek gibi duruyor. Peki bu yakıtlar Türkiye'ye de getirilir mi? 

Uzmanlar bu yeni yakıtların var olan araçların altyapısına uygun olup olmadığı konusunda tereddütlere sahip. Ancak yakın zamanda Türkiye'de dahil olmak üzere pek çok ülkede yaygın şekilde kullanılabileceği de söyleniyor.  

Editör: Muharrem Türkoğlu