İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimde 515 oy alırken rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 250 oyda kaldı. TBB’nin büyük çoğunluğu CHP’li  belediye başkanlarının isimlerden oluşurken, Gaziantep’in listeye girememesi dikkat çekti. Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın CHP’li isimlerden oluşan TBB yönetimine girebilmek için yoğun kulis yapması sonuç veredi. Yılmaz, Başkan Ekrem İmamoğlu tarafından yönetime alınmadı. 

Ankara’da yapılan seçimde Birinci başkan vekili Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ise ikinci başkanvekili olma hakkı kazandı. Yedek katip üyeler Haymana Belediye Başkanı Levent Tunç ve Arsuz Belediye Başkanı Sami Üstün olduğu bildirildi. 

AK Parti’de bayramlaşma töreni AK Parti’de bayramlaşma töreni

GAZİANTEP’İN İSMİ YOK

CHP’li isimlerin ağırlığında kurulan Türkiye Belediyeler Birliği’nde, Gaziantep yıllar sonra temsil edilmedi. Fatma Şahin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra, önce TBB Yönetiminde görev almış, ardından da başkanlık görevine getirilmişti. 

UMUT YILMAZ SAF DIŞI BIRAKILDI

Ağırlığı CHP’li isimler tarafından oluşturulan TBB’nin yeni yönetimine Gaziantep’te  Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın da girebilmek için yoğun kulis yaptığı öğrenildi. Geçtiğimiz hafta Ankara’da bu yönde çalışmalar yapan Yılmaz’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den yönetim için talepte bulunduğu ancak, Özel’in, “Yeni yönetimi Ekrem İmamoğlu yapıyor. Benim karışmam doğru olmaz” yanıtı aldığı iddia edildi. Bunun üzerine Yılmaz’ın İmamoğlu nezdinde yaptığı girişimlerde de sonuç çıkmayınca, Gaziantep Türkiye Belediyeler Birliği’nde temsil edilme fırsatını kaçırdı.

Muhabir: Hatice Zengin