CHP'nin eski il başkanı Ali Peri, son zamanlarda Türkiye'nin birçok ilinde, özellikle Gaziantep'te yaşanan mülteci karşıtı protestolar üzerine açıklamalarda bulundu. Peri, vatandaşların sükunetini koruyarak büyük çaplı olayların önüne geçtiğini belirtti ve mülteci sorununun göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. "Çok şükür, vatandaşlarımızın itidalli davranması ile büyük bir olay yaşanmadan, şimdilik sükunet sağlandı. Ancak bu sorunu görmezden gelmemiz anlamına gelmemeli. Bu sorunun çözümü için bir an önce çalışmaya başlanmalıdır." dedi.

Peri, Suriye savaşı başta olmak üzere Pakistan ve Afganistan'dan devam eden göç dalgasının Türkiye'nin demografik yapısını ve sosyal uyumunu olumsuz etkilediğini ifade etti. Peri, "Farklı kültürlerden, farklı ülkelerden gelen bu insanları hiçbir oryantasyona tabi tutulmadan halkımızın arasına alınması; hem ülkemizin ve şehrimizin demografik yapısını bozarak ve gerilimlere neden olması bekleniyordu. Bugün geldiğimiz noktada iç karışıklığa neden olabilecek kadar gerginlik söz konusu." şeklinde konuştu.

Olaylar tekrar tırmanabilir

Ali Peri, Suriye dışındaki olaylarda Türk bayrağına yapılan saygısızlıkların Gaziantep'te gerginlik yaratığını hatırlatarak, bu tür durumların tekrar yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. "Bu gerginlik yatıştırıldı. Ancak en ufak bir kıvılcımda yeniden alevlenebilir. O zaman bizim artık bu soruna odaklanmamız gerekiyor. Vatandaşı memnun edecek, göçmenleri de mağdur etmeyecek çözümlere odaklanmalıyız." ifadelerini kullandı.

Maliye'den vergi vermeyenlere denetim! Maliye'den vergi vermeyenlere denetim!

Sorun bir an önce çözülmeli

Peri, mülteci sorununun hızla çözülmesi gerektiğinin altını çizdi ve yetkililere çağrıda bulundu. "Yetkililerin, acilen bu duruma el atarak başta Gaziantep olmak üzere mültecilerin yoğunlukta olduğu diğer illerin güvenliği ve demografik yapısının değişmesi tehlikesinden kurtarması gerekiyor. Gerekli diplomatik ilişkiler sağlanarak mültecilerin barışçıl bir şekilde vatanlarına gönderilmesi toplumun ve ülkemizin yararına olacaktır. İtidalli davranmamız ve bu konuyu bir an önce çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Yoksa ileride yaşanabilecek olayları bu defa bu kadar sıkıntısız atlatamayabiliriz. Yetkililer, bu sorunun çözümüne odaklanmalıdır."

Kaynak: Fatma Gültekin