Gaziantep Üniversitesi’nde Çocuk Hastalıkları Ana bilim Dalı Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sedat Işıkay, Elbracht-Işıkay Sendromu buluşuyla tıp litaretüründe yer almış 5 Türk’ten biri olarak anılıyor. Uzun yıllardır GAÜN’de görev yapan Işıkay, iddiaya göre GAÜN Rektörü Yönetiminin baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Gaün-3

İdari disiplin soruşturmaları, mobbing ve baskılarla karşı karşıya kalan Işıkay, tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Görevinden Ayrıldı

2020 yılında başladığı iddia edilen baskı ve mobbing sonrası Işıkay, 2023 yılında görevinden ayrılarak Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (GİBTÜ) görev yapmaya başladı.

Berber Dükkanında Ölüm Kalım Mücadelesi Berber Dükkanında Ölüm Kalım Mücadelesi

Ayrıldığı tarihten itibaren Işıkay, GİBTÜ’de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Başkanı görevlerini yürütüyor.

Hastalığa Adı Verildi

Doğum sonrası bebeklerde genel gelişim geriliği, ilerleyici kafa küçüklüğü, yapısal beyin anormallikleri ve otoinflamasyon ile karakterize bir hastalık olan Elbracht-Işıkay Sendromu hastalığını bulan Sedat Işıkay, Cumhurbaşkanlığı tarafından ödüllendirilmişti. Işıkay, bir hastalığı ismi verilen beş Türk’ten biri olmuştu.

Editör: Barış Kaya