Animasyon dünyasının önemli isimlerinden Pixar, uzun bir aranın ardından gişede iddialı bir dönüş yaptı. Ters Yüz 2 (Inside Out 2), açılış hafta sonunda 155 milyon dolar hasılat yaparak rekora koştu.

Pandemi nedeniyle son yıllarda beklediği başarıyı yakalayamayan Pixar, strateji değişikliğiyle nostaljik hikayelerine geri döndü ve bu değişim olumlu sonuçlar verdi.

2015'te vizyona giren Ters Yüz'ün devam filmi, şirketin gişede parlak günlerine dönüşünü sağladı.

Bir çocuğun zihninde geçen ve duyguları konu alan filmin devamı olan Ters Yüz 2, ABD'deki açılış hafta sonunda 155 milyon dolar hasılat yaparak 2024'ün en iyi gişe hasılatını elde etti.

Usta oyuncu Şener Kökkaya vefat etti! Usta oyuncu Şener Kökkaya vefat etti!

DEVAM FİLMLERİNE ODAKLANDI

Comscore verilerine göre, film Pixar tarihindeki en iyi ikinci yerli açılış hafta sonu ve şimdiye kadarki en güçlü ikinci animasyon filmi açılışı oldu. Bu kategorilerde birinciliği 182,7 milyon dolar hasılatla The Incredibles 2 aldı.

İlk filmde 13 yaşındaki Riley'nin Neşe, Üzüntü, Korku, Tiksinti ve Öfke gibi duyguları yer alırken, bu sefer Kaygı, Kıskançlık, Sıkıntı ve Utanç gibi yeni duygular da eklendi.

Ters Yüz 2'nin güçlü başlangıcı, devam filmlerinin izleyicileri sinemalara çekme potansiyelini gösterdi. Birçok büyük Hollywood stüdyosu bu yıl devam filmlerine odaklanmış durumda.

Comscore'dan medya analisti Paul Dergarabedian, Pixar'ın sektördeki en dayanıklı markalardan biri olmasına rağmen son yıllarda zorluklar yaşadığını ve Ters Yüz 2'nin bilet satışlarının stüdyo için büyük önem taşıdığını belirtti.

2023'te gösterime giren Elemental ve Buzz Lightyear filmleri beklenen başarıyı yakalayamamıştı.

ABD'de gişe gelirleri Ocak ile 16 Haziran arasında 2023'e kıyasla yüzde 24 azaldı. Geçen yıl bu zaman kadar dört film 100 milyon doları aşmıştı ancak bu yıl sadece Ters Yüz 2 bu başarıyı elde edebildi. Hatta bu yıl vizyona giren diğer büyük yapımlar Dune: Part Two, Godzilla x Kong: The New Empire ve Kingdom of the Planet of the Apes'i bile geride bıraktı.

Kaynak: Haber Merkezi