Avustralya merkezli Southern Cryonics şirketi, 80'li yaşlarında bir erkeği başarıyla dondurduklarını duyurdu. İşlem, ölümünden hemen sonra başlatılan yaşlı adamın adı açıklanmadı.

Şirketin sahibi Philip Rhoades, "işlemin çok stresli olduğunu, farklı günlerde yapılması gereken bir dizi prosedür olduğunu, düzgün hazırlanılmaması durumunda bir sürü terslik olabileceğini" belirtti. Rhoades, sürecin karmaşıklığını ve hassasiyetini vurguladı.

DONDURMA SÜRECİNİN DETAYLARI

12 Mayıs'ta hayatını kaybeden adamın bedeni, önce hastanenin soğuk odasına alındı, buz paketleriyle sarıldı ve Cenaze İşleri Müdürlüğü'ne bu şekilde nakledildi. Burada, uzmanlar tarafından hücrelerin korunmasını sağlamak için özel bir sıvı enjekte edildi. Ardından kuru buzla kaplanan beden, -80 santigrat dereceye soğutuldu.

15 Temmuz Pazartesi bankalar açık mı? 15 Temmuz Pazartesi bankalar açık mı?

YENİ HAYATIN MALİYETİ

İşlemler sonrası, adamın bedeni -200 santigrat dereceye kadar soğutuldu ve Southern Cryonics'in Holbrook'taki tesisinde özel bir tanka yerleştirildi. Bu 10 saat süren süreç, kişinin tekrar hayata dönme ihtimalini artırmak amacıyla yapıldı. İlk müşteri için şirket 160 bin Dolar ücret aldı.

Kaynak: Haber Merkezi