KDV Oranlarına Ayar: Lokanta ve Kafelerde Değişiklik Kapıda KDV Oranlarına Ayar: Lokanta ve Kafelerde Değişiklik Kapıda

Geçen yıl çıkan EYT yasasıyla erken emeklilik hayali kuran milyonlarca kişi için büyük bir umut doğmuştu. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile yaş şartı olmadan emeklilik fırsatı yakalayan birçok vatandaş oldu. Ancak özellikle staj ve çıraklık mağdurları, bu konuda en fazla mağdur olan kesim oldu. Şimdi ise sadece staj ve çıraklık mağdurları için sürpriz bir açıklama geldi: 1260 gün detayıyla staj ve çıraklık sigortası mağdurları da erken emeklilik fırsatına sahip olacaklar. İşte emeklilik dilekçesi verirken dikkat etmeniz gerekenler...

Emeklilik hayali kuranların karşısına çıkan en önemli sorunlardan biri, hangi sigortalılık türünden emekli olmanın daha avantajlı olduğudur. EYT durumlarında, SSK ve Bağ-Kur arasındaki seçim, emeklilik maaşı ve prim gün sayısı açısından önemli farklar oluşturabilir.

EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR

  • Hangi Sigortalılık Türü EYT'de Daha Avantajlıdır?

EYT kapsamında, genellikle SSK'dan emekli olmak tercih edilir çünkü daha az prim günü ile emekli olma olasılığı bulunmakta ve potansiyel olarak daha yüksek emekli maaşı alınabilmektedir.

  • Eksik Günlerin Tamamlanması: Hangi Adımlar İzlenmeli?

Eksik prim günlerini tamamlamak isteyenler, isteğe bağlı sigorta primleri ödeyebilirler. Ancak, emeklilik planlamasında son 1260 gün oldukça önemlidir ve bu süre zarfında en çok prim ödediğiniz sigorta türüne göre emeklilik durumunuz belirlenir.

  • Sahte Sigortalılığın Riskleri ve Sonuçları Nelerdir?

SSK'dan emekli olmak isteyen ancak çalışmadan sigortalı gösterilen bireyler, sahte sigortalılık ve ardından emeklilik iptali riskiyle karşılaşabilirler. Bu durumun ciddi hukuki sonuçları olabilir.

  • Şirket Ortağı Emekliler İçin Özel Durumlar ve Avantajlar

Şirket ortakları için emeklilik planlamasında, ortaklık durumları ve sigortalılık geçmişleri büyük önem taşır. Özellikle 28.02.2011 öncesinde ortaklık yapan ve sonrasında SSK'lı çalışanlar daha avantajlı bir konumda olabilirler.

  • Eksik Günlerin Nasıl Tamamlanacağına Dair Yöntemler

Eğer eksik prim günleriniz varsa ve bunları tamamlamak istiyorsanız, prim günlerinizi ödeyerek "ihya" edebilirsiniz. Ancak, Bağ-Kur kapsamında eksik günleri tamamlama işlemi, silinen sürenin tamamının ödenmesini gerektirebilir.

  • Yurtdışı Borçlanması ve Emeklilik

Yurtdışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları için yurtdışı borçlanması, eksik prim günlerini tamamlamak için bir seçenek olabilir. Ancak, yurtdışında sosyal yardım ya da işsizlik maaşı alan bireylerin Türkiye'den emekli aylığı alma hakları olmayabilir.

Editör: Tekin Albayram