Yapılan denetimler sonucu sahte işlemler gerçekleştiren bireylerin emeklilik hakları iptal edildi, maaşları düşürüldü ve ciddi cezai yaptırımlar uygulandı.

Amanos Dağlarında  kiraz hasatı Amanos Dağlarında kiraz hasatı

Yapılan Denetimler ve Sonuçları

SGK, yaptığı incelemeler sonucunda, ölen ebeveynlerinden yetim maaşı almak, emekli maaşlarını artırmak için eşlerinden boşanıp aslında birlikte yaşamaya devam eden 2.418 kişiyi tespit etti. Ayrıca, 2023 yılında 20.811 kişi kayıt dışı çalışırken yakalandı. Bu kişilerden 2.264'ü yabancı uyruklu bireylerdi.

Uygulanan Yaptırımlar

Geçen yıl yapılan bir incelemede 1.533 iş ilanının hileli olduğu anlaşıldı. SGK, bu durumları tespit eden kişilere 1,2 milyar lira tutarında para cezası kesti. Sahte sigortalılar ve işverenler hakkında suç duyurusunda bulunuldu, hapis cezası talep edildi ve sahtecilik yapan işverenlere ağır para cezaları uygulandı.

Cezai Yaptırımlar ve İptaller

Tespit edilen sahte sigorta poliçeleriyle ilgili olarak sigorta primleri ve prim tarihleri iptal edilecek, ödenen primler iade edilmeyecek. Emeklilik hakları iptal edilecek ve emekli maaşları kesilecek. Ayrıca, sahte sigortalı dönem boyunca yapılan tüm sağlık harcamaları faiziyle birlikte geri ödenmesi istenecektir.

Önemli Uyarılar

SGK'dan yapılan açıklamada, bu tür yasa dışı faaliyetlerde bulunanlar için “her an hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz” uyarısı yapıldı. Bu durum, sadece bireysel suçluları değil, aynı zamanda işverenleri de kapsamaktadır. Dolandırıcılık faaliyetlerine bulaşan işverenler de ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşabilir.

Bu önlemler, SGK'nın sosyal güvenlik sistemini kötüye kullanımına karşı kararlı duruşunun bir göstergesi olarak değerlendirilmekte ve vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmaları gerektiği vurgulanmaktadır.

Editör: Ebru Kont