Putin'in Rusya'daki başkanlık seçimi öncesinde mal varlığı belli oldu

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Rusya'daki başkanlık seçimi öncesinde mal varlığı açıklandı. Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından yayımlanan bilgilere göre, Putin'in St. Petersburg'da 78 metrekarelik bir dairesi ve 18 metrekarelik bir St. Petersburg Bankası hissesi bulunuyor. Putin'in 2018'den bu yana elde ettiği gelir ise 67 milyon rublenin üzerinde.

10 FARKLI BANKA HESABI VAR

Putin'in 1960 model GAZ M21, 1965 model GAZ M21 ve 2009 model Niva marka arabaları da bulunurken, Rus lidere ait toplam 10 farklı banka hesabında 54,4 milyon ruble (yaklaşık 606 bin dolar) yer alıyor.

6 YILDA 67 MİLYON RUBLENİN ÜZERİNDE GELİR

St. Petersburg Bankasında da 230 adet hissesi bulunan Putin, 2018'de başladığı devlet başkanlığı dönemini kapsayan son 6 yılda ise 67 milyon rublenin üzerinde gelir elde etti. Ülkenin Federasyon Konseyi, Aralık 2023'te devlet başkanlığı seçiminin 15-17 Mart 2024'te yapılması yönünde karar vermişti.

Putin’in adaylığı Rusya Merkez Seçim Komisyonunca dün onaylanmıştı. Seçim yarışına bağımsız aday olarak katılacak Putin, seçim kampanyasında Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma'da yer alan "Birleşik Rusya" Partisi tarafından desteklenecek.

Rusya'da bir önceki devlet başkanı seçimi, 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti ve Vladimir Putin, yüzde 76,69 oy alarak devlet başkanı seçildi. Rusya Merkez Seçim Komisyonu'nun verilerine göre, Putin'in St. Petersburg'daki dairesinin değeri yaklaşık 2 milyon ruble olarak açıklandı. Bu dairenin 2008 yılında satın alındığı tahmin ediliyor. Ayrıca, Putin'in St. Petersburg Bankası'ndaki hissesinin değeri yaklaşık 1 milyon ruble olarak belirlendi.

Gaziantepliler Dikkat! Ulaşım Dairesi Başkanlığı Duyurdu O Yollar Trafiğe Kapatıldı! Gaziantepliler Dikkat! Ulaşım Dairesi Başkanlığı Duyurdu O Yollar Trafiğe Kapatıldı!

Putin'in gelir kaynakları arasında devlet başkanlığı maaşı önemli bir yer tutuyor. 2018'den bu yana elde ettiği gelirin büyük bir bölümü, 2024 yılı itibariyle 12 milyon ruble olarak belirlenen devlet başkanlığı maaşından geliyor. Ayrıca, Putin'in çeşitli devlet kurumlarından da gelir elde ettiği belirtiliyor.

Putin'in mal varlığı, Rusya'daki siyasi tartışmaların önemli bir konusu olmaya devam ediyor. Putin'in muhalifleri, Putin'in mal varlığının gerçekte çok daha fazla olduğunu iddia ediyor. Putin ise, mal varlığının kamuoyuna açık olduğunu ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Editör: Barış Tekeci