Gaziantep’te kamu hastanelerinde hekim ve sağlık personeli sıkıntısı devam ediyor. Artan şiddet olayları, ağır iş yükü, hekimlik mesleğinin değersizleştirilmesi gibi nedenlerle hekimler, ya yurt dışına ya da özel hastanelere gidiyor. Kentte kamu hastanelerin randevu bulamayan hastalar çareyi acil servislerde ararken, özel hastanelerde uygulanan ücretler ise dudak uçuklatıyor.

TEKERLEKLİ SANDALYE OLMAYINCA…

Kiracıları üzen haber! Ev kiralarına yüzde rekor zam geliyor! Kiracıları üzen haber! Ev kiralarına yüzde rekor zam geliyor!

Geçtiğimiz hafta 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne giden bir vatandaşın yaşadıkları sağlık sisteminin geldiği boyutu da gözler önüne serdi. Muzaffer Başaran isimli vatandaş paylaşımında, ‘’ Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Acil polikliniğinde bir tane tekerlekli sandalye bulamadık.  Eşimin ayağında çatlak olduğundan dolayı alçıya alındı.

Tekerlekli sandalye olmadığı için topallayarak çıkmak zorunda kaldık’’ ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDE AİLE HASTANEDE YER BULAMADI

Nurdağı’nda depremzede bir aile tedavi olmak için Gaziantep’e geldi. Hastanede yatak bulunamadığı iddiasıyla sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Ali Akdeniz isimli vatandaş, ‘’Sayın bakanım babam ca hastası 4. evre ve hızla ilerlemekte. Son 1 haftadır acile götürüyoruz. Gaziantep / Nurdağı Nur 1A konteyner kent 865 numaralı konteynerde kalıyor. Annem ise skolyoz hastası tedavi gördüğümüz hastanede yatak olmadığı için kabul etmiyorlar. Gözümüzün önünde ölümü bekliyor. Bir evlat olarak elimden bir şey gelmiyor. Kendinizi benim yerime koymanızı istiyorum. Siz olsanız ne yapardınız böyle bir durumda?” ifadelerine yer verdi. Sosyal medyada yer alan paylaşım sonrası Sağlık Bakanlığı yetkililerinin devreye girmesiyle sorun çözüldü.

ACİLLERDE KUYRUK OLUYOR

Gaziantep’in sağlık sisteminde yaşanan sıkıntıları anlatan TTB Merkez Konsey Üyesi Doğan Eroğulları, ‘’Vatandaşlar sağlık hizmetlerine ulaşamıyor, ulaşamadığı için de acil servislerde şifa bulmaya çalışıyor. Acil servislerde kuyruklar olması hem iş yükünü artırıyor hem de gerçek acil hastalara müdahale şansını azaltıyor.’’

RANDEVU BULMAK ZOR

Kamu hastanelerinde randevu bulmak noktasında güçlükler yaşandığını anlatan Eroğulları, ‘’Kamu hastanelerinde şu anda bazı branşlarda randevu bulmak oldukça güç. İki ay ya da  üç ay sonrasına randevu veriliyor. Kardiyoloji, göz, cildiye branşlarının yanı sıra Görüntüleme, Emar ve Ultrason işlemleri için randevu bulmak olukça güç oluyor. Diğer hastanelerde de durum aynı hekim yok.’’

HEKİM YOK

Kamu hastanelerde görev yapan hekim sayısının azaldığını anlatan Eroğulları, ‘’Hekimlerin değersizleştirilmesi, yurt dışına göçler, çalışma koşulları, özlük haklarındaki gerilemeler, ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı gibi sorunlardan dolayı özel sektöre zorunlu olarak geçiş yapan hekimler var. Üniversitelerde akademisyenler görevlerinden ayrılıyor. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi Çocuk Hematoloji Bölümü boşaldı. Şu anda kanser hastası çocukları tedavi edecek hekim yok.’’

ÖZEL HASTANELERDE TEDAVİ OLMANIN BEDELİ YÜKSEK

Kamu hastanelerinde randevu bulamayan hastaların özel hastanelere mecbur kaldığını anlatan Eroğulları, ‘’Hal böyle olunca insanlar özel hastanelere gidiyor, özel hastanelerde tedavi olmanın bedeli asgari ücrete yakın. Tüm her yerinden sağlıksızlık fışkırıyor. Şu anda Sağlık Sistemimiz, bir halk sağlığı sorununa dönüşmüş durumda’’ dedi.

Muhabir: AYHAN DUMAN