TCMB'nin sitesinde yer alan bilgilere göre, bu sistem, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminde müşterilerin kullanım deneyimlerini geliştirmeyi hedefleyen bir katma değerli hizmet olarak tanımlanmaktadır.

Sistem, borçlunun kendisine iletilen ödeme talebini kabul etmesi durumunda, ödemenin FAST veya havale yoluyla gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Para göndermesi istenen kişinin IBAN numarası, ismi, talep tutarı ve talep geçerlilik süresi banka üzerinden girilir. Karşı tarafa kendi bankası, uygulama üzerinden uyarı gönderir ve gönderi yapılıp yapılmayacağını sorar. Onay verildiği takdirde, ödeme FAST üzerinden hemen gerçekleşir.

32 Gün İçinde Asgari Ücrete Ek 6 Bin Lira! Nisan Sonuna Kadar Başvurun! 32 Gün İçinde Asgari Ücrete Ek 6 Bin Lira! Nisan Sonuna Kadar Başvurun!

"Ödeme İste" sistemi, çeşitli kullanım senaryolarına uygun olarak tasarlanmıştır. Örneğin, kiracıya kira ödemesinin hatırlatılması, öğrenciye harçlık gönderilmesi, borçluya ek süre verilmesi gibi durumlar için kolaylık sağlamaktadır.

Bankaların kendi mobil uygulamalarını "Ödeme İste" sistemine uygun hale getirdikleri ve sistemi destekledikleri belirtilmiştir. Bu sayede banka müşterileri, güvenli, hızlı ve kullanıcı dostu bir ödeme deneyimi yaşayabilirler. Özellikle VakıfBank ve Garanti BBVA gibi bankalar, müşteriler arasındaki ödeme isteme akışlarını kolaylaştırarak finansal işlemleri daha erişilebilir kılan bu sistemi benimsemektedirler.

Sistemle ilgili merak edilen sorulara verilen cevaplar arasında, "Ödeme İste" sisteminin ödeme öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesine dayandığı, kullanabilmek için alacaklı tarafından borçlunun hesap bilgilerinin bilinmesi gerektiği, alacaklı ve borçlu farklı Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları ile çalıştıklarında da sistemin kullanılabileceği gibi bilgiler yer almaktadır.

Editör: Ebru Kont1