İlk 45 dakikayı değendirecek olursak tipik bir beraberlik maçı diyebiliriz. Ev sahibi Rizespor hatlar arasında bağlantıyı kuramıyor ama uzun toplarda pozisyon bulmaya çalışıyor. Ancak forvet hattının gol atma gibi bir becerisi yok. Beşiktaş kadrosunu bozmayan Selçuk İnan’ın 4-1-4-1 düzeni sanki işe yarıyor gibi. Onun için de Gaziantep FK, Rize’ye oranla iym yarıda daha etkin gözüktü. Kırmızı siyahlılar Savunmaya daha önem verdiği kadar seri toplarla Rize kalesine zorlanmadan gelebiliyor ama pozisyon üretmede yetersiz kalıyor. Bu maçın ikinci yarısı da aynı görüntüde olursa sonuç beraberlik olur. Ama bence iki takım da 2. Yarıda değişebilir. Rize’de tribünden gelen homurtular futbolcularına yönelikti. Bunun etkisi nasıl olacak göreceğiz. 

2. YARIDA SELÇUK İNAN’IN HATALARI YENİLGİYİ GETİRDİ


2 takım da ikinci yarı değişebilir derken boşuna demedim. Gaziantep FK aslında bu yarıda iyi başladı ama sürdüremedi. Pozisyonlar üretti ama atamadı. Maxim’in nefis şutu direkten döndü. Daha sonra sanki atamayana atarlar dercesine sahneye Rize çıktı. Kaleci Nita’nın gereksiz yere rakibinin ayağına eliyle temas etmesi penaltıyı getirdi. Kurallara göre bu hareket penaltıydı. Ama neyseki Jonjo Shelvey kaçırdı. Bu aslında moral açısından da iyi olabilirdi. Ama ne zaman dk.77’de Ogün çıktı ve yerine Furkan girdi, işte o dakikadan sonra Rize’nin en etkili oyuncusu Olawoyin sahneye çıktı. Ogün sahada iken bu futbolcuya adım attırmıyordu. Furkan tercihi yanlıştı, hemen Jevtojiç alınmalı ve doğrudan Olawoyin’i markaj görevi verilmeliydi. Selçuk İnan’ın ilk yanlışı burada başladı. Sonra Soresco’yu çıkartıp Gradel’i alması 2. Yanlışı oldu. Soresco’nun ölüsü bu Gradel’den iyi olacaktı. Selçuk hocanın yanlışları bununla da bitmedi. Maxim’i çıkartıp Markoviç’i, Papy’nun yerine de Badji’yi oyuna aldı. Buna karşılık aldı. İlhan Palut yaptığı hamlelerle maç nasıl kazanılır onu gösterdi. 
Bu maçta şunu gördük ki, Gaziantep FK Sumudica dönemindeki uyuşukluğunu atmış. Gözle görülür bir kazanma arzusu var. Ama bunun işe yaraması için kenar yönetiminin oyuncu tercihleri ve saha içi taktik anlayışın işe yaraması lazım. Selçuk İnan’ın Beşiktaş maçında taktik anlayışındaki başarısı, Rizespor maçında tam tersi oldu. Hemde değişim anlamında hem taktik anlayışı adına çok ciddi hatalar yaptı. Doğrusu en az beraberlik beklediğim bu maçta yenilmiş olmak canımızı sıktı. Çünkü maçtan önce alttaki takımlar Rize maçı öncesi haftayı kayıpsız kapattılar.