Ödem, vücutta aşırı sıvı birikmesi sonucu dokuların şişmesiyle oluşur. Genellikle cildin hemen altında, ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde görülür, ancak vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelmektedir. Estetik açıdan hoş görünmemesinin yanı sıra, ödem sağlık açısından da büyük risk oluşturur.

Bromelaın Enzimi

Ananas, doğal olarak bromelain adı verilen bir enzim içerir. Bromelain, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve dokulardaki şişlik ve ödemi azaltır. Bu enzim, özellikle yaralanmalar veya cerrahi işlemler sonrasında oluşan ödemlerin azaltılmasında etkilidir.

Malzemeler:

2 dilim ananas

1 ceviz büyüklüğünde kök zencefil

1 limon suyu

Çiğ süt içmek zararlı mı? Çiğ süt içmek zararlı mı?

1 şişe maden suyu ( opsiyonel )

1 avuç taze nane ( opsiyonel )

1 adet demlenmiş soğutulmuş Yeşilçay veya kiraz sapı

Hazırlanışı:

Nane haricinde olan tüm malzemeleri temiz bir sürahiye alın. Bir blendırdan geçirdikten sonra üstüne su ekleyin. Toplamda 1,5 litreyi geçmeyecek şekilde ayarlamaya özen gösterin.

Her sabah aç karnına 1 bardak ile başlayarak gün içerisinde tüketmeniz gerekiyor. Akşam saat 8 olmadan mutlaka suyu bitirmeye çalışın. Faydasını gördüğünüzde inanamıyacaksınız. 

Ödem Oluşumunu Engelliyor

Ananasın yüksek su içeriği, vücudun nem dengesini korumaya ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücudun su dengesini sağlayarak ödem oluşumunu engelleyebilir ve mevcut ödemin atılmasına destek olur.

Faydaları:

Bromelain enzimi sayesinde dokulardaki şişlik ve ödemi azaltır.

Yüksek su içeriği ile vücudun nem dengesini korur.

Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Eğer ödem sorununuz varsa, diyetinize ananas ekleyerek bu doğal yöntemden faydalanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir sağlık sorununuz veya alerjiniz varsa, bu meyveyi tüketmeden önce bir uzmana danışın.

Kaynak: Haber Merkezi