2011 yılında başlayan iç savaşın ardından milyonlarca Suriyeli Mülteci, ülkemize sığınmıştı. Savaşın üzerinden geçen 14 yılın ardından sığınmacılara geçici koruma kapsamında Türkiye’ye yerleşmişti. Göç İdaresi Başkanlığı, tarafından Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara ve ülkede ikamet izni ile bulunan yabancılara ilişkin veriler açıklamıştı. Verilerde başta Suriyeliler  olmak üzere mülteci varlığının ciddi artışı dikkat çekerken, son dönemde çeteleşme iddiaları da gündemden düşmüyor. Göç İdaresi Verilerine göre 428 bin 528 Suriyeli Mültecinin yaşadığı Gaziantep’te tehlike artıyor. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi tarafından geçen yıl yayımlanan rapora göre, Gaziantep’te bazı okullarda Türk öğrencilerin azınlığa düştüğü ve gerilimin tırmandığına dikkat çekilmişti.

 

İSTANBUL VE GAZİANTEP ZİRVEDE

Nisan ayı itibariyle Türkiye’de yaşayan Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Mülteci Sayısı 3 milyon 120 bin 430 oldu. En fazla Suriyeli Mültecinin yaşadığı iller de belli oldu. Göç İdaresi Başkanlığı verilerine göre en fazla mülteci İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’da 530 bin 568 mülteci yaşıyor. İstanbul’u Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Bursa, Konya, İzmir ve Ankara takip etti.

 

428 BİN SURİYELİ GAZİANTEP’TE

Nisan ayı itibariye Gaziantep’te yaşayan Mülteci sayısı da belli oldu. Göç İdaresi verilerine göre Gaziantep’te yaşayan mülteci sayısı 428 bin 528. TÜİK verilerine göre Gaziantep’te 2 milyon 164 bin 134 kişi olurken, Suriyeli Mültecileri ile birlikte kent nüfusu 2 milyon 592 bin 662 oldu.

 

NÜFUSA ORANI YÜZDE 16,53

Suriyeli Mültecilerin kent nüfusuna oranı da belli oldu. Buna göre 2 milyon 164 bin 134 nüfuslu kente mültecilerin nüfusa oranı yüzde 16,53 oldu. Buna göre Gaziantep’te yaşayan her 5 kişiden 1’i mülteci oldu.

 

OKULLARDA TEHLİKE TIRMANIYOR

Gayrı resmi rakamlara göre 500 binden fazla sayıda Suriyeli Mültecinin yaşadığı kentte, okullarda ve mahallelerde tehlike artıyor. Türk Eğitim Sen tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanan raporda, Gaziantep’te bazı okullarda Türk öğrencilerin azınlık haline geldiği ifade edilmiş, okullarda tırmanan tehlikeye dikkat çekilmişti.

 

MAHALLELERDE GETTOLAŞMA BELİRTİLERİ

Kent ile ilgili bir başka raporda ise başta kentin eski yerleşim yerleri olmak üzere İnönü Caddesi gibi kilit noktalarda Gettolaşma belirtileri yaşandığı ifade edilmişti. İlerleyen yıllarda giderek artan Suriyeli Nüfusunun sosyal, asayiş yönünden sorunlara neden olabileceği ifade edilmişti.

 

BİR SURİYELİ ÇETEMİZ EKSİKTİ

Zaman zaman Suriyeli Mülteciler ve Türk nüfus arasında yaşanan gerilimlerin yanı sıra kendi aralarındaki kavgalar da kentte gündem olmuştu. Sosyal medyada gündeme gelen bir iddia ise, ‘’Bir Suriyeli çetemiz eksikti’’ yorumlarına neden oldu.

 

SURİYELİ ESNAF YARDIM İSTEDİ

Sosyal Medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan bir Suriyeli Mülteci, Sanayi Bölgesi’nde Suriye ekmeği üretimi yapan işletmelerin Suriyeli bir çete tarafından tehdit edildiği iddiasını gündeme taşıdı. Suriye uyruklu A.T. ve M.E. isimli şahıslar tarafından tehdit edildiklerini aktaran mülteci, Gaziantep Valisi Kemal Çeber ve Gaziantep İl Emniyet Müdürü Celal Özcan’dan yardım istedi.

 

Gaziantep Kent Konseyi seçiminde şok anlar… Gaziantep Kent Konseyi seçiminde şok anlar…

SURİYELİ ÇETE HARAÇ İSTEDİ

Söz konusu paylaşımda, ‘’Sayın Valim, İl Emniyet Müdürüm. Bizler Sanayi Bölgesinde Suriye ekmeği yapan fırıncılarız. Yabancısı olduğumuz bu ülkede rızkımızı kazanmaya çalışıyoruz. Ancak son iki aydır Suriyeli bir çete tarafından tehdit ediliyoruz.  Sattığımız ekmekten kendilerine haraç vermemizi isteyen çete bizlerin huzurunu kaçırmaktadır. Bu şahıslar devletin çeşitli kurumlarında tanıdıkları olduğunu istedikleri an bizi sınır dışı ettirebileceklerini söylüyorlar.  Bizler de Suriyeli olduğumuz için polis merkezine şikayet  etmekten korkuyoruz. Bu şahıslar gerekirse ekmek fiyatını arttırmamızı her gün her fırının kendilerine 15 bin TL haraç vermemizi istiyorlar.’’

 

AİLELERİMİZ İLE TEHDİT EDİLİYORUZ

Açıklamalarını sürdüren Mülteci, ‘’Şuan 20 adet Suriye ekmeği yapan fırıncı esnaf mevcuttur. Herkes bu şahıslardan korktuğu için ses çıkaramıyoruz. Bu çete bizleri tehdit etmeye devam ediyor. Şikayetçi olmamız durumunda da bizi sevdiklerimizle ve ailemizle tehdit ediyorlar’’ ifadeleri yer aldı.

Suriyeli Mültecilerin çeteleşmesi Gaziantep’i bekleyen korkunç tehlikeyi gözler önüne serdi.