Türkiye'de tapu devri işlemlerindeki bu düzenleme, vatandaşların işlemlerini daha etkin bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak.

Hisseli tapuların satışında, hisse sahiplerinin ortak karar alması ve tapu işlemlerinde hazır bulunması gerekmektedir. Ancak taraflar, istedikleri takdirde tapu devir işlemlerini avukatları aracılığıyla yürütebilirler.

Hisseli tapu alımında, Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri eksiksiz olarak tamamlanmalı, satışa konu taşınmazın kesin sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmelidir.

Hisseli tapu satış işlemlerinde, taraflar arasındaki ağabey-kardeşlik ilişkisi halinde noter şartı aranmayacak. Bu durumda, tarafların aynı anne ve babaya sahip olmaları halinde, miras kalan evin devir işlemleri için yazılı bir sözleşme yeterli olacaktır.

Gaziantep’te imzalar kan bağışı için atıldı Gaziantep’te imzalar kan bağışı için atıldı

Hisseli tapuların kesin satış işlemleri için, tüm pay sahiplerinin ortak onayı aranmaktadır. Ancak tüm hisse sahiplerini temsil edecek bir avukata onay verilerek işlemler kolaylaştırılabilir.

Satış işlemi gerçekleştikten sonra, kendi payını satan tarafa üzerinde anlaşılan payın maddi karşılığı ödenir. Hisseli tapu devri için ilçe belediyelerinde yürütülecek tapu işlemlerinde tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması gerekmektedir.