Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda günlük doğal gaz üretiminin en kısa zamanda 10 milyon metreküpe, daha sonra ise nihai olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkartılacağını ve bu sahadan 15 milyon hanenin doğal gazının tedarik edileceğini duyurdu.

Adli tatil ne zaman, hangi gün ve aya devam ediyor, 2024 adli tatil başlangıcı, nöbetçi mahkemeler… Adli tatil ne zaman, hangi gün ve aya devam ediyor, 2024 adli tatil başlangıcı, nöbetçi mahkemeler…

Bakan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda gerçekleştirilen incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'nin Türkiye'nin doğal gaz üssü haline geldiğini belirtti. Sakarya Gaz Sahası'ndaki çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Bayraktar, şu anda günlük üretimin 2.7 milyon metreküpe ulaştığını ve bu üretimi kısa sürede artırarak 15 milyon haneye doğal gaz tedarik etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan, Sakarya Gaz Sahası'nda şu ana kadar 23 kuyu kazıldığını ve projenin dünyanın en hızlı geliştirilen projelerinden biri olduğunu belirtti. Proje kapsamında gazın 170 kilometre mesafeden taşındığını ve bu gazın BOTAŞ'ın sisteminden evlere ve tüketicilere ulaştırıldığını ifade etti. Bayraktar, projenin önümüzdeki süreçte daha da hızlandırılarak doğal gaz ihtiyacını karşılamaya devam edileceğini belirtti.

Editör: Ebru Kont1