35 yaşındaki Sevilay Karlı, eski eşi Ümit Karlı’ya karşı uzaklaştırma kararı almış olmasına rağmen 26 Şubat 2024’te işe giderken Ümit Karlı tarafından 11 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Sevilay Karlı’nın öldürülmeden kısa süre önce; 9 Ocak’ta İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğunu ve deliller sunduğunu aktaran EMEP milletvekili Sevda Karaca “Mesajlar, ses kayıtları ve diğer somut deliller savcılığa bildirmiş olmasına karşın Ümit Karlı hakkında ‘somut delil olmaması’ gerekçesiyle 15 Şubat’ta “kovuşturmaya yer olmadığına dair” karar verilmiştir. Sevilay bu karardan 11 gün sonra öldürülmüştür ve karar Sevilay öldürüldükten 20 gün sonra tebliğ edilmiştir.” aktarımında bulundu.

Koruma Kararları Göstermelik

Sevilay Karlı cinayetinin ilk duruşmasının 9 Mayıs 2024 günü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görüleceğini belirten Karaca “Sevilay Karlı’nın cinayeti, göz göre göre gelmiştir. Katil neredeyse gün ve saat vererek Sevilay’ı öldüreceğini söylemiş, çok defa önünü kesmiş, çocuklarını kaçırmış ancak Sevilay hukuki korunma mekanizmalarından faydalandırılmamıştır. Ne yazık ki Sevilay Karlı ilk de tek de değildir. Basına yansıyan bilgilere göre; 2023 yılında 28 kadın koruma kararlarına rağmen öldürülmüştür. Bu da koruma kararlarının göstermelik olduğunu ve yargı makamlarını kadına yönelik şiddet konusunda görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmediğini göstermektedir.” ifadelerini kullandı.  

EMEP’li Karaca; Bakan Göktaş ve Bakan Tunç’tan şu soruların yanıtını istedi:

1-    Ocak 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında;

İslahiye’deki kazanın raporu şok etti İslahiye’deki kazanın raporu şok etti

a-    Kaç kadın 6284 Sayılı yasa çerçevesinde tedbir kararı için kolluğa ve yargı makamlarına başvuru yapmıştır? Bu başvurulan kaç tanesinden kadınlar lehine karar çıkmıştır?

b-    Hakkında 6284 sayılı yasa çerçevesinde tedbir kararı olmasına karşın öldürülmüş; kaç kadın yaralanmıştır?

c-     6284 sayılı yasa kapsamında verilen tedbir kararlarını ihlal eden erkek sayısı kaçtır? Bu kişilere ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?

d-    Öldürülen kadın sayısı kaçtır? Bakanlığınız kaç tane kadın cinayeti dava dosyasına müdahil olmuştur? Bakanlığınız Sevilay Karlı cinayeti dosyasına müdahil olacak mıdır?

e-     Kadınlar tarafından şiddet, tehdit ve hakaret suçlarından şikayet edilen kaç erkek hakkında kovuşturmaya yer yoktur kararı verilmiştir? Bu şikayetleri yaptıktan sonra kaç kadın öldürülmüştür?

2-    6284 sayılı yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının etkin uygulanmasında Bakanlığınız ne tür çalışmalar ve denetimler yapmaktadır?

3-    Kadına yönelik şiddete ilişkin yapılan şikayetler konusunda yargı makamlarının işlemleri nasıl denetlenmektedir? Görevini etkin bir şekilde yerine getirmeyen kolluk ve yargı mensuplarına ne tür yaptırımlar uygulanmaktadır?

HABER MERKEZİ