Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2024 yılı Ocak-Şubat dönemine ilişkin Merkezi yönetim Bütçesi verileri açıklandı. Bakanlık verilerine göre bütçe harcamaları geçen yıla oranla yüzde 105’lik artışla 1 trilyon 457 milyar TL oldu.

YÜZDE 186 ARTTI

Merkezi yönetimin iller bazında yaptığı harcamalarda belli oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir, Merkezi Yönetimin en fazla harcama yaptığı iller olurken, harcamalarda en fazla artışın olduğu il Gaziantep oldu. Asrın Felaketi’nde ağır yara alan Gaziantep’e harcanan tutar geçen yıla oranla yüzde 186 arttı.

MERKEZİ YÖNETİMDEN 13 MİLYAR TL KAYNAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Merkezi Yönetimin Gaziantep’e harcadığı tutar, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 186,4’lük artışla 4 milyar 630,9 milyondan 13 milyar 262,4 milyon TL’ye yükseldi. Gaziantep’i sırasıyla İzmir, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Aydın, Karabük ve Konya izledi. Merkezi yönetim Bütçesinden yapılan harcamalarda en fazla artışın depremi yaşayan illere olduğu görüldü.

GAZİANTEP 9’UNCU SIRADA

Gaziantepli Uzman Çavuştan Acı Haber… Gaziantepli Uzman Çavuştan Acı Haber…

Merkezi Yönetim Bütçesi’nden en fazla harcama yapılan iller de belli oldu. Buna göre Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Diyarbakır, Adana, Antalya, Gaziantep ve Şanlıurfa, merkezi yönetim bütçesinden en fazla harcama yapılan iller oldu.

Muhabir: AYHAN DUMAN