2011 yılında başlayan iç savaşın üzerinden 13 yıl geçti. 13 yıl önce savaştan kaçarak ülkemize sığınan milyonlarca Suriyeli Mülteci, Türkiye’de kendilerine yeni bir yaşam kurarken, yoğun göç sorunları da beraberinde getirdi. 2024 yılı itibariyle 3 milyon 151 bin 915 mültecinin yaşadığı ülkede, yoğun doğurganlık nedeniyle sorunlar da artıyor.

GÜNDEME TAŞIDI

Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısının 29 Şubat 2024 tarihi itibarıyla toplam 3 milyon 151 bin 915 kişi olduğuna dikkat çeken Meriç, ''530 bin 532 kişi ile İstanbul ilk sırada, 428 bin 278 kişi ile Gaziantep ikinci sırada yer alıyor. Bu nüfusun giderek artması zaten hızlı göç alan Gaziantep'te yeni sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Milyonlarca sürücü bekliyordu! Ehliyet affı son dakika! Ehliyet affı ne zaman çıkacak? Milyonlarca sürücü bekliyordu! Ehliyet affı son dakika! Ehliyet affı ne zaman çıkacak?

NÜFUS ARTTIKÇA YENİ SORUNLAR MEYDANA GELİYOR

Gaziantep'te koruma statüsündeki Suriyeli sayısının artmasıyla sağlık alanında ve iş dünyasına yaşamsal alanda sorunlar meydana geldiğini söyleyen Meriç, ''Hastanelerde dijital kuyruklar var. Ev kiraları ve ev fiyatları normalinde üzerinde. Bu durum sürdürebilir değil. Nüfus arttıkça yeni sorunlar meydana geliyor. Bu kent bu kadar nüfusu kaldıramaz. Kent olarak bu insanlara savaş döneminde kucak açtık. Ancak, bu kadar misafirlik yeter'' dedi.

EN FAZLA SURİYELİ GAZİANTEP’TE

Çalışma izni alan Suriyelilerin yanı sıra kayıt dışı çalışanlarının sayısının da ciddi boyutlarda olduğunu belirten Meriç, ''Bugün birçok yerde Suriyeli işçiler var. Üniversite mezunlarımız ise iş arıyor. Misafir nüfusun doğurganlık oranı da yüksek. Bu nedenle sayı giderek artıyor. Kayıt dışı nüfusu da hesaba kattığımızda neredeyse ülkenin en fazla Suriyeli misafir eden kentiyiz.'' diye konuştu.

Muhabir: AYHAN DUMAN